1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
2 years ago
5

The profits in hundreds of dollars, p(c), that a company can make from a product is modeled by a function of the price, c, they

charge for the product: p(c) = –20c2 320c 5,120. what is the maximum profit the company can make from the product? $540,000 $640,000 $800,000 $896,000
Mathematics
1 answer:
Fiesta28 [93]2 years ago
7 0

Answer:

640,000

Step-by-step explanation:

took test

You might be interested in
Assume that the probability of a driver getting into an accident 5.3% and the average cost of an accident is $16,806.25 and the
PSYCHO15rus [73]

Answer:

Step-by-step explanation

Uggjyybj

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Whats the answer giving brainliest :))))) lol
n200080 [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

1+1=2

But 2x has to stay the same

5 0
2 years ago
Which choice answer is it
fomenos

Answer:

choice 1

Step-by-step explanation:

Given

V = πr²h ( isolate r² by dividing both sides by πh )

\frac{V}{\pi h} = r² ( take the square root of both sides )

\sqrt{\frac{V}{\pi h} } = r ← the positive value of r

6 0
3 years ago
Bananas are on sale at the grocery store.
Mice21 [21]
Add them together thee we j get your answer
6 0
3 years ago
Please help!! Im bad at this
GuDViN [60]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

This is proportional because the number of calories burned is directly proportional to the amount of time spent on the treadmill

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the slope of (-10,-4) and (5,5)
    14·2 answers
  • What is the volume of a cube that has a side length of 16 yd?
    5·1 answer
  • What is 5 over 4 equal -4 plus 1 over 4
    9·1 answer
  • Please help me so god will bless you
    12·2 answers
  • The price of a video game was reduced from $60
    5·2 answers
  • 1.Jon travels 1/2 mile in 1/4 hour. Find the unit rate in miles per hour.
    12·2 answers
  • Please help me!!! :(
    13·1 answer
  • Please help you don't have to show work
    10·1 answer
  • Use substitution to determine the solution of the system of equations.
    5·1 answer
  • Nick walked 3/4 of a mile in 12 minutes.How long would it take him to walk three miles at this pace
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!