1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
5

To fill the 18 gallon gas tank in samantha's car, it cost her $49.1. Find the cost per gallon

Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]3 years ago
8 0

Answer:

$2.73 per gallon.

Step-by-step explanation:

Divide 18 from 49.10 to find the unit rate.

49.10/ 18 = 2.7277... <em>The seven is continued.</em>

2.7277... is the unit rate.

The cost per gallon is $2.73

You might be interested in
Hey! please help i’ll give brainliest! if it lets me:)
bixtya [17]

Answer:

acceleration of the golf ball will be faster. (  A  )

Step-by-step explanation:

if you DROP a bowling ball vs a golf ball, the bowling ball will drop faster cause it’s heavier. but if you push a golf ball vs a bowling ball with the same force, the golf ball will be faster because it’s lighter. pushing a bowling ball with a lot of force will move it a certain amount, but moving a golf ball with that same force will go way past the bowling ball just cause it’s lighter.

6 0
2 years ago
Which system has no solutions?
Vesnalui [34]
The answer would be the last choice
7 0
3 years ago
A surveyor is studying a map of the community and is using vectors to determine the distance between two schools. On the map, th
guajiro [1.7K]
<h2>C.  components: (-28,-25), actual distance about 37.54 meters</h2>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me understand how to do this quadratic math problem
Juliette [100K]

Answer:

  put all of the expressions into the same form, such as standard form

Step-by-step explanation:

When you're trying to determine whether one expression is equivalent to another, you need to put both of the expressions into the same form. This will generally require some algebraic manipulation using the rules of equality.

Here, you're given a quadratic in standard form. From what we can see of the one partial answer, some of the choices are in vertex form. To determine if they are equivalent, you can do either of two things ...

  1. Put the given expression into vertex form
  2. Expand the answer choice to put it in standard form

___

<em>For multiple-choice questions</em> of this type, it is often sufficient to look at one or two terms of the different equations. That is usually all it takes to separate a good answer from a bad one.

You can start with the x^2 term. Any answer choice that has an x^2 coefficient different from 1 will be rejected.

Next, you can look at the sign of the x term. Any answer choice that doesn't have a positive x term will be rejected.

Finally, you can look a the constant term. Any answer choice that doesn't have a constant term of +4 will be rejected.

___

As it happens, the given equation is a perfect square, so one equivalent is ...

  y = (x +2)^2

_____

When working with quadratics, it can be helpful to memorize a couple of the ways they can be written:

  (x +b)^2 = (x^2 +2bx + b^2)

This is a special case of ...

  (x +a)(x +b) = x^2 +(a+b)x + ab

3 0
3 years ago
(5x2 + 4x + 3) - (2x2 - 2x + 5)
Setler [38]

Answer:

3x^2+6x-2

Step-by-step explanation:

(5x2 + 4x + 3) - (2x2 - 2x + 5)

5x^2+4x+3-2x^2+2x-5

3x^2+6x-2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the equation y = 0.445x + 14.7 as function P.
    8·1 answer
  • What is the common difference between successive terms in the sequence?
    5·2 answers
  • A student has created the give circuit diagram. It consists of a battery, a resistor, and a light bulb. In one minute, 1.2C of c
    13·1 answer
  • Please help ASAP this is due very soon and I need help.
    9·1 answer
  • Alexa has 5 more dollars than Caitlin. Altogether, Alexa and Caitlin have 45 dollars. How much money does each young lady have?
    6·2 answers
  • Proportional graphs can be straight or curved. .<br> O True<br> O False
    6·1 answer
  • Helpppppp no one answered this for me plsss help will give brainliest plssss​
    5·2 answers
  • I Need help with this question please
    12·2 answers
  • A polygon is shown on the graph
    11·2 answers
  • Which graph represents a function with direct variation?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!