1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
4 years ago
5

To fill the 18 gallon gas tank in samantha's car, it cost her $49.1. Find the cost per gallon

Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]4 years ago
8 0

Answer:

$2.73 per gallon.

Step-by-step explanation:

Divide 18 from 49.10 to find the unit rate.

49.10/ 18 = 2.7277... <em>The seven is continued.</em>

2.7277... is the unit rate.

The cost per gallon is $2.73

You might be interested in
find the circumcenter
qwelly [4]

Answer: (0, -2)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I’m pretty sure I have the right answer but if you answer I will give brainiest
kumpel [21]

Answer:

your answer would actually be B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is angle MNT? Help
disa [49]

Answer: acute

Step-by-step explanation: it is less than 90 degrees so it is less the right angle

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation.<br><br>|7x+4|=18
s2008m [1.1K]
X equals twelve divided by seven
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Manesh is putting new tile on a kitchen counter. Each sheet of tile will cover 1.5 \text { ft}^21.5 ft 2 1, point, 5, start text
arsen [322]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Quarter x plus eighteen equals x
    15·2 answers
  • 10) Jane has 68 stickers. She sticks 3 stickers on each page of her
    8·1 answer
  • How do i solve 426 to nearest ten
    7·2 answers
  • Solve the following quadratic equation for x by completing the square and solve x^2-8x=-65​
    14·1 answer
  • Graph the image of the given triangle after the transformation with the rule (x, y)→(x+3, y−5) .
    12·2 answers
  • Charges $70 per car and earned $50 in tips. Write an equation to represent this situation.
    15·1 answer
  • In 2014, 85 percent of households in the United States had a computer. For a randomly selected sample of 200 households in 2014,
    7·2 answers
  • Decide which shipping box (or combination of boxes) she should use to ship exactly 270 necklaces.
    9·1 answer
  • Please help me this is all my grade!!!!
    14·1 answer
  • A theater wants to take in at least $2000 for the matinee. Children’s tickets cost $5 each and adult tickets cost $10 each. The
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!