1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
3 years ago
13

A 6-pound watermelon costs $2.40 before a 30% discount. Which equation would allow you to find the discounted price of the water

melon? PLEASE HELP!!!
Mathematics
1 answer:
krok68 [10]3 years ago
4 0

Answer:

Price after discount = 2.4 (1-.3)

Price after discount = 2.4 (.7)

Step-by-step explanation:

We know the cost after the discount.

Price after discount = original price - original price * discount rate

Factoring out the original price

Price after discount = original price (1- discount rate)

We know the discount rate = .3 and the original price is 2.4

Price after discount = 2.4 (1-.3)

Price after discount = 2.4 (.7)

Price after discount = 1.68


You might be interested in
3. The winner of the Biggest Loser lost .952 ounce per hour. Convert this to pounds per week<br>​
Darya [45]

Answer:

....................

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help -2 x -12 simplify if needed
Mars2501 [29]

Answer: − 2 x -12

Step-by-step explanation:

its already simplifed foo

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone answer 3 of the five questions?
DerKrebs [107]
The answer is A is equal to 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The probability of rolling a 12 with two dice is 1/36. What is the
Alexandra [31]
Since the probability of roling 12 is 1/36 we subtract that from how many possibiliies there are and we do this
36/36 (or 1)-1/36=35/36
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nola purchased two. 5 pounds of cheese for 10. $50 her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60 the cost of the c
Dovator [93]

Answer: 1 pound of cheese cost $4.2

Step-by-step explanation:

Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50

Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60

If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost

To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.

It becomes 10.5/2.5 = 4.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jesse used 7/12 of a can of broth in his recipe. Maddy used 2/3 of a same-sized can of broth in her recipe.
    10·2 answers
  • Hi can anyone help me please???? thank you!
    12·2 answers
  • Marta ate a quarter of a whole pie. Edwin ate 1/4 of what was left. Cristina then ate 1/3 of what was left. What fraction of the
    13·2 answers
  • Isaac wrote the integers from 1 through 104, inclusive. How many digits did he write?
    9·1 answer
  • A spider ate 2 5 % 25%25, percent more bugs this month than last month. The spider ate 8 88 bugs last month.
    7·1 answer
  • Ok, last one I promise.
    10·1 answer
  • A used bookstore will trade 2 of its books for 3 of yours if Val brings in 18 books to trade how many books can she get from the
    15·1 answer
  • P3. (3+5 points) Let k be any natural number. (a) Prove that for every positive integer n, we have σk(n) = σ−k(n)n k . Conclude
    14·1 answer
  • Which of the following is an increasing exponential function whose y-intercept is 6?
    15·1 answer
  • pablos pizza shop made a profit of $495 each day for 12 days. what is the total profit for all 12 days
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!