Answer:
Step-by-step explanation:
To get the area of the cone we need to find the radius first.
tan 70=r/12
r=12tan 70
area of a circle is given by:
A=πr²
thus the area of the ground covered by the tent will be:
A=π(12tan70)²
The answer is
A] A=π(12tan70°)²
Answer: option C!
Step-by-step explanation:
i just got it right
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
29kn are equal to cn 2900000
Hope it was right.