1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
2 years ago
12

Which of these costs would be the MOST difficult to adjust if you were looking to reduce your expenses?

Mathematics
1 answer:
Stella [2.4K]2 years ago
3 0

The answer choice which would be the MOST difficult to adjust if you were looking to reduce your expenses is:

  • Loan payment on a new car
<h3 /><h3>What is Budgeting?</h3>

This refers to the reduction of costs by making a plan to which a person would base his financial decisions.

With this in mind, we can see that if a person wants to reduce expenses, then making adjustments on a loan payment for a car would be the most difficult because he has to make periodic payments for the car.

Read more about budgeting here:
brainly.com/question/6663636

You might be interested in
The hypotenuse of a right triangle is 15 inches, and one of its legs is 11 inches. Find the length of the other leg.
nignag [31]

Answer:

10.2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
7pt= qt<br><br> PLEASE SHOW WORK
Elenna [48]
I hope this helps you :)

8 0
3 years ago
Please help me please !
Morgarella [4.7K]

Hi there!  

»»————- ★ ————-««

I believe your answer is:  

Option C

»»————- ★ ————-««  

Here’s why:

⸻⸻⸻⸻  

\text{\underline{The Slope Formula Is:}}\\\\m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}\\\\(x_1,y_1)\text{ and } (x_2,y_2)\text{ are two points given.}\\\\\text{We are given the points: } (3,5) \text{ and } (9,2).\\\\\text{\underline{The formula for the points should be:}}\\\\m=\frac{5-2}{3-9}, \text{where } (9,2) \text{ is }(x_1,y_1)\text{ and } (3,5) \text{ is } (x_2,y_2).

⸻⸻⸻⸻

»»————- ★ ————-««  

Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.  

7 0
2 years ago
Help please need asap!! Thank you
olganol [36]

Answer:

your welcome    

Step-by-step explanation:

....bbc

6 0
2 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • you are saving $30 each month. you have a goal to accumulate $700 in savings. how long will it take you?
    13·2 answers
  • Rectangle B is a scale drawing of rectangle A using a scale factor of 150%. The area of rectangle A is 32 square units. What is
    13·2 answers
  • What can you simplify 12+3(18-42)+9
    10·2 answers
  • Phillip bought apples from the grocery for $2.20 per pound. If he bought 2.5 pounds of apples on Monday and 1.2 pounds of apples
    15·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS DUE TODAY I HAVE THIS ALREADY POSTED FOR 50 POINTS IF YOU WANNA GO ANSWER THAT ONE INSTEAD
    8·1 answer
  • The diameter of a circle is 15 find the are ? I need help please
    6·2 answers
  • What is the 8th term of the geometric sequence with this explicit formula ?
    7·1 answer
  • If you choose an answer to this question at random, what is the chance you will be correct?
    13·1 answer
  • HELP! WILL MARK BRAINLIEST, PAST DUE!!!
    14·1 answer
  • the vertex of parabola is (-2,-3).when the y-value is -2 , the x-value is -5. what is the coefficient of the squared expression
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!