1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
2 years ago
9

Uh need help

Mathematics
2 answers:
Kay [80]2 years ago
4 0

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

the 4 part of the ratio refers to the original price of $64 , then

$64 ÷ 4 = $16 ← value of 1 part of the ratio , then

3 parts = 3 × $16 = $48 ← sale price

deff fn [24]2 years ago
3 0

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

price of jacket : original price

3 : 4

If 64 = 4, we can find out 1.

64 / 4 = 16

16 x 3 = 48

16 x 4 = 64

48 : 64

sale price = $48

Hope this helps!

- profparis

You might be interested in
Kyra drove to visit her friend. She traveled 113 miles in 5\frac{2}{7} hours. What was her average speed? Write your answer as a
worty [1.4K]
232 fhdbsid is asvgsbsbdd
7 0
3 years ago
A carnival snack booth made
marshall27 [118]
Popcorn and icecream

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
FREEE POINTSSS!!!!!! x + 6 = -11
katrin2010 [14]

Answer:

x = -11 - 6 = -17

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How can you show the two objects are proportional.
8_murik_8 [283]
Their shape and size
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the hours Gina worked during October and November. Select ALL correct statements.
Vladimir79 [104]
124 would be the smartest choice
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you find domain and range in a graph.
    11·2 answers
  • Give an example of a quadratic with complex roots. Explain how you know it has complex roots.
    6·1 answer
  • In the diagram, is a side of regular hexagon ABCDEF inscribed in circle O. What is m? 60° .
    5·1 answer
  • Please hurry
    11·1 answer
  • Decompose x^2+4x-3/x-2​
    13·1 answer
  • Kevin paid $2.52 for 6 juice boxes. How much should Kevin expect to pay for 18 juice boxes?
    14·2 answers
  • Seventeen out of 20 teens said they eat breakfast every morning. What is the reasonable prediction for the number of teens out o
    12·1 answer
  • Help me please if you can tell me the answer​
    7·2 answers
  • HELP ME PLEASE ❗❗❗❗
    8·1 answer
  • Susan bought a pair of jeans for $20.95 and a shirt for $11.50. She paid with $40.00. How much was her change?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!