Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
<u>You started with selling delicate, antique-looking jewelry across all international markets, with the same theme of "Looking Your Feminine Best.</u>
Explanation:
This alternative does not represent a form of marketing adaptation, as seen in the following strategies adopted for some countries. This can be explained because the main concept of the marketing strategy developed to sell delicate and old-fashioned jewelry in all international markets, contains a central message, which is "Looking for the best for women". The other messages are adapted to attract women from other countries with different values and culture, so there was an adaptation in the developed slogan, but this still encompasses the central message proposed by the company, all messages reflect the search for the best for women.
Answer:
Competition and consumer trends
Explanation:
The Hays company makes a variety of products including sodas like cola, diet-cola, orange soda. Initially it had less competition, but more companies have entered the market.
Due to increased competition the Hays company will need to develop strategies to gain competitive advantage and by extension market in the more competitive market.
Also consumer trends is nowoving towards speciality sodas. The company will need to reduce the variety of sodas they produce and specialise in the product the consumers prefer.
Answer:
$34.8
Explanation:
Profits = sales - costs( variable costs +fixed costs)
In this case : total sales will be price $0.75 x units sold X= 0.75X
Variable costs : =$10 x units sold= $10x
Fixed cost remain $25 as they are not affected by quantity.
profits for the Week
P= (0.75x- 0.10x)-$25
Profit for the week with units sold as 92: x = 92
p= ( {0.75x92} - {0.10x92} )- $25
P= $69 - $9.2- $25
P=$59.8- $25
=$34.8