1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
2 years ago
8

Find the first five terms of the sequence for which:

Mathematics
1 answer:
KIM [24]2 years ago
4 0
So a1 is the first term and d is like basically how many you move up so 1/3 would be your first term but your a2 (2nd term) would be 5/6 hope this helps :)
You might be interested in
Can someone help me on problem number 8?
kramer
List the coordinates,
Coordinates are shown as (x,y) 
If 2+2+7+7 is 16
You make those your side lengths 
Coordinates are (9,7) (2,7) (2,5) (9,5) 
they maybe slightly off because of the broken peice of paper
8 0
3 years ago
In a random sample of 200 students, 55% indicated they have full-time jobs, while the other 45% have part-time jobs. Fifty of th
Zigmanuir [339]

Answer:

The probability is \frac{5}{9}

Step-by-step explanation:

The total number of students are 200.

number of full timers is 110 and number of part timers is 90.

number of male students is 90 and number of female students is 110.

Let the probability of part timers be P(B).

P(B) = \frac{90}{200} = \frac{9}{20}

Let the probability of female part timers be P(A)

P(A) = \frac{50}{200} = \frac{5}{20}

now, the final probability is

= \frac{P(A)}{P(B)}

=\frac{5/20}{9/20} = \frac{5}{9}

8 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Use crayons to color to shows at least two of it's parts<br><br><br>​
Luden [163]

Answer:

im not exactly sure what you mean by that, could you please rephrase and expand on the pregunta

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
What is the answer to this
SVEN [57.7K]

Answer:

D) 14.25

Step-by-step explanation:

It's basically saying when you use the ruler to measure something it will measure in 0.25. And will continue on to 0.50, 0.75, 1.00, 1.25, etc..

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find three consecutive odd integers such that the sum of the smaller two is three times the largest increased by seven
    12·2 answers
  • There are (3^2)^4 x 3^0 bacteria in a Petri dish. What is the total number of bacteria in the dish ?
    5·2 answers
  • Solve for x: <img src="https://tex.z-dn.net/?f=22y%5C3x%3D8" id="TexFormula1" title="22y\3x=8" alt="22y\3x=8" align="absmiddle"
    9·2 answers
  • A store uses the expression –2p + 50 to model the number of backpacks it sells per day, where the price, p, can be anywhere from
    15·2 answers
  • -x + y = 8
    11·1 answer
  • Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the points (-6, 4) and (2, 0).
    7·1 answer
  • Find the missing side.​
    14·1 answer
  • What is the total area of the shape below
    8·2 answers
  • Qüîz 10-2 Gina wilson answers please ​
    7·1 answer
  • Brainliest is on the line here
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!