1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
1 year ago
13

 A submarine is at an elevation -100 feet( 100 feet below sea level) let’s compare the elevation of these for people to that of

the submarine .
Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]1 year ago
8 0
<h3>A submarine is at an elevation of -100 feet (100 feet below sea level). Let’s compare the elevations of these four people to that of the submarine:</h3>
  • Clare’s elevation is greater than the elevation of the submarine. Clare is farther from sea level than the submarine.
  • Andre’s elevation is less than the elevation of the submarine. Andre is farther away from sea level than the submarine.
  • Han’s elevation is greater than the elevation of the submarine. Han is closer to sea level than is the submarine.
  • Lin’s elevation is the same distance away from sea level as the submarine’s.
You might be interested in
Given the following: P(A) =0.3 P(B) = 0.2 P(A OR B) = 0.5 P(A AND B) = 0 Which of the following is true?a. A and B are disjoint.
erastova [34]

Answer:

a. A and B are disjoint

Step-by-step explanation:

We know that P(A and B)=0, It means that event A and event B have nothing in common and it means that event A and event B are disjoints events.

The event A and event B are independent if

P( A and B)= P(A)*P(B)

P(A)*P(B)=0.3*0.2=0.06

So, P(A and B)≠P(A)*P(B)

Hence events A and B are not independent.

Option a is A and B are disjoints which is correct

Option b is A and B are neither disjoints nor independent which is partially false as A and B are disjoints event.

Option c states that A and B are independent which is clearly false.

Option d states that A and B are disjoints and independent which is partially false as A and B are not independent.

Hence the correct option is option A.

5 0
3 years ago
You pick a card at random, put it back, and then pick another card at random.
Shtirlitz [24]

Answer:

0%

Step-by-step explanation:

Don't quote me on that but I'm pretty sure

4 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jason ran 325 meters more than kim. kim ran 4.2 kilometers .how many meters did jason run?
vladimir1956 [14]
I know the answer: It is 329.2!!:)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
$ 65 is marked up to $70.20
olganol [36]
You can work out the difference between the numbers by taking the smaller one away from the larger one:
70.20 - 65 = 5.20

Then you can divide the difference (5.20) by the original number (65) to get how many percent it is of 65 in decimal form:
5.20/65 = 0.08

Then you can times it by 100, to get the percentage:
0.08 * 100 = 8%

This means there was a 8% price increase in $65 to get to $70.20

Hope this helps! :)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How could you increase the mass of a wooden block?
    11·1 answer
  • Keisha bought cups of coffee and bagels for the people in her office. Each bagel cost $2 and each cup of coffee cost $1.50. Keis
    5·1 answer
  • Five digit serial numbers for a product are to be made using letters and/or numbers, e.G. JGR29. The serial number could have al
    13·1 answer
  • Megan's dog eats 4 1/4 cups of food each day. Explain how Megan can determine how much food to give her dog if she only needs to
    15·1 answer
  • If the length of a rectangle is 8 and the width is 10. What is its area?
    13·2 answers
  • Algebra help plss222
    5·2 answers
  • Complete the equation below to make an equation that is equal to 1
    7·2 answers
  • ANSWER FAST<br> SHOW YOUR WORK<br><br> 1. 9.5 + x = 14.2
    14·2 answers
  • If a translation maps ∠I onto ∠K, which of the following statements is true?
    13·1 answer
  • ASAP PLEASE HELPPP PLEASE
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!