1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
2 years ago
8

A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin

Mathematics
1 answer:
timurjin [86]2 years ago
5 0

The unit rate per munchkin is $0.22.

<h3>What is Division?</h3>

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

#SPJ1

You might be interested in
Sandy has several pitchers to hold lemonade for The School bake sale two pitchers can hold 64 ounces each and four pitchers can
anastassius [24]
320 is the total ounces her pitchers can hold.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
James is researching earthquakes for a science
Drupady [299]
Creo es el la respuesta D
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use trianglePQR to write the trigonometric ratio as a decimal. round to four decimal places.
astraxan [27]
I hope this answer helps, it’s kinda messy, but it’s still understandable (I guess)

4 0
3 years ago
Write the product 0.4x0.4x0.4 in exponential form
solmaris [256]
0.4x 0.4x 0.4 = (0.4)^3

Exponential form = (0.4)^3
6 0
3 years ago
What are the solutions of 3x+9+4x+x=
mart [117]

Answer:

3x + 9 + 4x + x = 8x + 9

Step-by-step explanation:

combine like terms

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Which statements are true about the value of the digits in the number 9,999,999?
    15·2 answers
  • the simple interest I (in dollars) for a savings account is jointly proportional to the product of time (in years) and the princ
    13·1 answer
  • Can someone help me with this question?
    9·2 answers
  • Plzzz help. <br> Solve for x.<br> Your answer must be simplified.<br> 2x&lt;15
    6·2 answers
  • Can someone also help me with these math question i suck at math:(
    14·2 answers
  • Write 625 in exponential form in two different ways. PLEASE help me I will give 45 points!
    9·1 answer
  • Lisa is playing a video game in which she takes care of cats and dogs. She takes care of 4 cats for every 1 dog. If Lisa takes c
    8·2 answers
  • Six consecutive numbers add up to a total of 69.what is the highest of these numbers?
    6·2 answers
  • What is the mean for 5 1 15 43 9 9 11 11 14 12 36 and 6<br><br> (Use mad)
    13·2 answers
  • Expressions<br> Evaluate 5x + y for x = 6 and y = 3.<br> 5x+y=<br> (Type a whole number.)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!