1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lera25 [3.4K]
2 years ago
13

In attachments/ Please help me!!!/Brainlist!!!!

Mathematics
2 answers:
Stells [14]2 years ago
8 0
It should be cut your answer in half
miss Akunina [59]2 years ago
7 0
If my calculations are correct the answer is cut your answer in half
You might be interested in
Ms. Cruz has a tank with 11 fish. After buying two more, she has 2 less than triple the amount of fish Ms. Montesinos has. How m
exis [7]

Answer:

a) Write a let statement below to define your variable(s):

Let the number of fishes Ms. Montesinos has be represented by = f

b) Set up an equation using the variable you defined in (a):

The equation is :

3f - 2 = 13

c) Solve your equation & Check. How many fish does Ms. Montesinos have?

Ms. Montesinos has 5 fishes

Step-by-step explanation:

Ms. Cruz has a tank with 11 fish. After buying two more, she has 2 less than triple the amount of fish Ms. Montesinos has. How many fish does Ms. Montesinos have in her tank?

a) Write a let statement below to define your variable(s):

Let the number of fishes Ms. Montesinos has be represented by = f

b) Set up an equation using the variable you defined in (a):

We are told in the question:

Ms. Cruz has a tank with 11 fish. After buying two more, she has 2 less than triple the amount of fish Ms. Montesinos has.

Therefore,

3× f - 2 = 11 + 2

The equation is :

3f - 2 = 13

c) Solve your equation & Check. How many fish does Ms. Montesinos have?

Solving the above equation:

3f - 2 = 13

3f = 13 + 2

3f = 15

Divide both sides by 3

3f/3 = 15/3

f = 5

Hence, Ms. Montesinos has 5 fishes

4 0
2 years ago
1. Refer to the equation 3x − 5y = 15. (a) Create a table of values for at least 4 points. Show your work on how you found the v
Ann [662]

Answer:

(0, 3 ), (5, 0), (10, -3), (15, -6)

Step-by-step explanation:

3x − 5y = 15

-5y = 3x + 15

y = -\frac{3}{5} x + 3

Point 1:  (0, 3 )

  y = -3/5(0) + 3

  y = 0 + 3

  y = 3

 

  Validate:

   3 = -3/5(0) + 3

   3 = 3

Point 2:  (5, 0)

  y = -3/5(5) + 3

  y = -3 + 3

  y = 0

  Validate:

   0 = -3/5(5) + 3

   0 = 0

Point 3:  (10, -3)

  y = -3/5(10) + 3

  y = -6 + 3

  y = -3

  Validate:

   -3 = -3/5(10) + 3

   -3 = -3

Point 4:  (15, -6)

  y = -3/5(15) + 3

  y = -9 + 3

  y = -6

 Validate:

   -6 = -3/5(15) + 3

   -6 = -6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following rational functions is graphed below? ​
Dennis_Churaev [7]
Can you provide a picture?
3 0
3 years ago
The rate at which a duck gains weight is proportional to the difference between its adult weight and its current weight. At time
kogti [31]
DB/dt = 1/5(100 - B)
5/(100 - B) dB = dt
-5 ln (100 - B) = t + C
Since B(0) = 20, then
-5 ln (100 - 20) = C
i.e. C = -5 ln 80

Thus -5 ln (100 - B) = t - 5 ln 80
or t = 5 ln 80 - 5 ln (100 - B) = 5 ln (80 / (100 - B))

When the weight = 40 grams
t = 5 In (80 / 100 - 40) = 5 In (80 / 60) = 5 ln (4/3) = 1.438 days
Rate of weight gain = 40 / 1.438 = 27.8 grams per day

When the weight = 70 grams
t = 5 ln (80 / 100 - 70) = 5 ln (80 / 30) = 5 ln (8/3) = 4.9 days
Rate of weight gain = 70/4.9 = 14.27 grams per day.

Therefore, the duck gains weight faster when it weighs 40 grams.
6 0
3 years ago
Given f(x) = 8x-15, find x when f(x) =9
lawyer [7]

Answer:

72-15 = 57

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify 6x+9/15x^2 divided by 16x-12/10^4
    9·1 answer
  • How do you solve y=7x+35
    11·1 answer
  • if store uses a selling price --- based markup of 40% and an item costs the store $300 what selling price would the store set fo
    9·1 answer
  • Find the best approximation of the volume of the sphere. (28cm)
    12·2 answers
  • G(x) = 4x + 1<br><br> What is g(3)?<br> ————————————-<br> A. 13<br> B. 16<br> C. 12<br> D. 8
    14·2 answers
  • Find the equation of the line with slope = 2 and y-intercept = -8.​
    8·1 answer
  • Please help. Polynomial question
    5·1 answer
  • A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • Do not scam or u get a report i need help so please
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!