1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iVinArrow [24]
3 years ago
14

An 18 ounce box of cereal costs $2.76. How many ounces should a box priced at $2.07 contain?

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
5 0
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15

Then divide 2.07 by 0.15.

The answer is 13.8 ounces.

You might be interested in
The list show the number of employees in nine departments at a company
Nimfa-mama [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

Where is the list

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate F=9/5C+32 for C = 35 degrees.<br><br> 82<br><br><br> 63<br><br><br> 67<br><br><br> 95
ella [17]

Answer:

95

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Daniel makes 100 dollars each week. He worked for a weeks this summer.
Digiron [165]

Answer:

the number of weeks is unknown the A represents the number of weeks so the answer is 100a

7 0
3 years ago
Please help I will mark you as brainliest! Work out the area of shape P!
ozzi
To find the area of a triangle, multiply the height (6) by the base (4) and divide by 2.
- 6 • 4 = 24, 24 / 2 = 12.
The area of this triangle is 12.
7 0
3 years ago
I don't know what to do ?
Yuri [45]
Enable M = Mary's age now So Mike's age is 3M 3M + 4 = 2 (M + 4) = 2M + 8 Now, subtract 2M from the two factors. then you definitely have: M + 4 = 8 or M = 4 examine: Mike is now 12. In 4 years, Mary would be 8 and Mike would be sixteen.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two number cubes are rolled what is the probability that the sum is 3?
    14·1 answer
  • Your investment of 1,200 gets 5.1% and is compounded semi annually for 7 1/2 years what will be your 1,200. Be worth at the end
    11·1 answer
  • Evaluate: 3(2f - g) + 4h for f = 2, g = -1 and h = 3
    12·2 answers
  • Krista was assigned a homework problem that stated there were 45 stamps purchased for $18.75. Some stamps were 40 cents, and som
    13·2 answers
  • Urgent too <br> I need fast question and show solving tnx<br> Best answer will get brain lie st
    9·1 answer
  • Which rule describes the translation?
    15·1 answer
  • Jake made cupcakes for his birthday. He made 13 chocolate and 9 vanilla. What percent of the cupcakes
    6·1 answer
  • Find the size of angle AED
    10·1 answer
  • Pls help<br> DFM if you know you know
    14·1 answer
  • Mr. Woo wants to ship a fishing rod that is 42 inches long to his son. He has a box with the dimensions shown.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!