1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
2 years ago
13

For what power of q is its value 1?​

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]2 years ago
4 0

Answer:

  0, for q ≠ 0 and q ≠ 1

Step-by-step explanation:

Assuming q ≠ 0, you want to find the value of x such that ...

  q^x = 1

This is solved using logarithms.

__

  x·log(q) = log(1) = 0

The zero product rule tells us this will have two solutions:

  x = 0

  log(q) = 0   ⇒   q = 1

If q is not 0 or 1, then its value is 1 when raised to the 0 power. If q is 1, then its value will be 1 when raised to <em>any</em> power.

_____

<em>Additional comment</em>

The applicable rule of logarithms is ...

  log(a^b) = b·log(a)

You might be interested in
What is the sum of £4(0.5) "1?<br> n=1<br> O S=1.5<br> OS = 2<br> O S = 4.5<br> O S= 8
Lelu [443]
B. 2 …………………………,.,,,,,.,.,.,.,.,,,.,
3 0
3 years ago
I have a few questions!<br> a) x−1.27=4.09<br> b) 2.3−y=2.301<br> c) t+3.04=14.3<br> d) 1.1+k=5.67
maks197457 [2]

Answer:

a.)  x = 5.36

b.)  y = - 0.001

c.)  t =  11.26

d.)  k =  4.57

Step-by-step explanation:

a) x−1.27=4.09

b) 2.3−y=2.301

c) t+3.04=14.3

d) 1.1+k=5.67

Solving. right?

a.)  x = 4.09 + 1.27 = 5.36

b.)  y = 2.3 - 2.301 = - 0.001

c.)  t = 14.3 - 3.04 =  11.26

d.)  k = 5.67 - 1.1  =  4.57

5 0
3 years ago
Kendra types 72 words per minute. At this rate, how long will it take Kendra to complete a letter of 900 words?
riadik2000 [5.3K]

900 ÷ 72 = 12.5 minutes

Thus the correct answer is option A .

7 0
3 years ago
8.) A line passes through the points (k, 4) and (3, -6). The line is perpendicular to
amm1812

Answer:

K = 43

Step-by-step explanation:

We'll begin by determining the gradient of the equation 5y + 4x = 8. This can be obtained as follow:

5y + 4x = 8

Rearrange

5y = 8 – 4x

5y = –4x + 8

Comparing 5y = –4x + 8 with y = mx + c, the gradient m is –4

Next, we shall determine the gradient of the line perpendicular to the line with equation 5y = 8 – 4x.

This can be obtained as follow:

For perpendicular lines, their gradient is given by:

m1 × m2 = – 1

With the above formula, we can obtain the gradient of the line as follow:

m1 × m2 = – 1

m1 = –4

–4 × m2 = – 1

Divide both side by –4

m2 = –1/–4

m2 = 1/4

Finally, we shall determine the value of k as follow:

Coordinate => (k, 4) and (3, –6)

x1 coordinate = k

y1 coordinate = 4

x2 coordinate = 3

y2 coordinate = –6

Gradient (m) = 1/4

m = (y2 – y1) / (x2 – x1)

1/4 = (–6 – 4) / (3 – K)

1/4 = –10 /(3 – K)

Cross multiply

3 – K = 4 × –10

3 – K = –40

Collect like terms

– K = – 40 –3

–k = –43

Divide both side by – 1

K = –43/–1

k = 43

3 0
3 years ago
Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost?
g100num [7]
$16 I don’t have time to explain sorry I’m helping as many ppl as I can
8 0
3 years ago
Other questions:
  • CAN SOMEONE SHOW ME STEP BY STEP?!?
    15·1 answer
  • FOR FUN:- which years u have to be born in to get age of n in the n^2 year xD
    14·1 answer
  • How to find the area of a triangle on a coordinate plane
    12·1 answer
  • Cx/a+f=b solve for x
    14·1 answer
  • Solve for x. <br> Pleasee help
    6·2 answers
  • -12divided by 3 help me plz
    8·2 answers
  • If 4 video games cost $78, how much do 8 video games cost?
    10·2 answers
  • What is the unit rate in cost per hour per <br> bicycle for each company
    6·1 answer
  • Evelyn and her friends bought 35 grams of cinnamon. They used 3.1 grams of it to make some snickerdoodle cookies. How much cinna
    11·1 answer
  • ( i will give brainlist ) please help is the following equation linear, quadratic, exponential or none of these?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!