1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
2 years ago
13

See attachment below.

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]2 years ago
4 0

<u>27</u><u>.</u><u>2</u><u> </u><u>in</u><u>.</u>

Step-by-step explanation:

Using 2 pi r theta over 360°

Arc length =2/3 x pi x 13 in.

=27.227136 in.

You might be interested in
425×7%×5<br>what the answer
VikaD [51]
The answer to your question is 148.75
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show steps to <br> Solve -5^6
RSB [31]

Answer:

-15626

you just multiply -5 by itself 6 times

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Jesse made a model of a mountain range for class. to do this, he bought a cylinder of cardboard and cut it into three cones. eac
aniked [119]
By definition, the volume of the cone is given by:
 V = (1/3) (π) (r ^ 2) (h)
 Substituting values we have:
 V = (1/3) (π) ((4/2) ^ 2) (5)
 V = (20/3) (π)
 Then, the volume of the cylinder is:
 Vc = 3 * V
 Vc = 3 * (20/3) (π)
 Vc = 20π
 Answer:
 
the volume of the original cylinder jesse bought is:
 
Vc = 20π
4 0
4 years ago
Write as a product of two polynomials.<br><br> 2(3-b)+5(b-3)^2
viktelen [127]

Answer:

5b^{2}-32b+51

Step-by-step explanation:

2(3-b)+5(b-3)^{2}

=6-2b+5b^{2}-30b+45

=5b^{2}-32b+51

4 0
2 years ago
What does 8k + 3 + 4k=
Svetach [21]
3(4k+1) is the result I hope it helps you
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product. x3(x2+5x+1)
    12·1 answer
  • Simplify the expression 3(5c)
    13·2 answers
  • A square has a length of 0.75m. Find the area.
    10·1 answer
  • A school has 200 students and spends $40 on supplies for each student. The principal expects the number of students to increase
    11·1 answer
  • Which unit price is the highest?
    6·2 answers
  • Expand logarithms equation
    5·1 answer
  • A bag of M&amp;M's contained 18 brown M&amp;M's out of 72 total in the bag. Predict how many brown M&amp;M's there would be in a
    8·2 answers
  • (4x^(4))^(2) without exponents
    9·1 answer
  • A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
    5·1 answer
  • Enter the value of and the equation
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!