1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
15

Please I really need help with this question!!!!!

Mathematics
1 answer:
Nina [5.8K]2 years ago
3 0

<u>To solve this problem, we must consider all the trigonometric equations</u>:

 ⇒ (<em>see image below)</em>

<u>Let's examine the diagram</u>:

  • the side adjacent to ∠A ⇒ AC ⇒ 35 meters
  • hypotenuse ⇒ 53 meters

<u>Thus we can use:</u>

 cos(A)=\frac{35}{53} \\A= cos^{-1}(\frac{35}{53})\\ A = 48.67

<u>Answer: 49 degrees</u> <em>(as rounded)</em>

Hope that helps!

You might be interested in
Determine if 0.95929409956639... is rational or irrational and give a reason for your answer.
Dahasolnce [82]

Answer: Irrational Hope this helps, please consider making me Brainliest.

Step-by-step explanation:

That number is irrational because it cannot be directly expressed with two integers. Hope this helps, please consider making me Brainliest.

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Factor completely 3x2 - 21.
VMariaS [17]
3x² - 21

Factor 3 from both terms:

3 (x² - 7)

To me, that's as far as you should need to go.  But if you want to get
completely carried away, you could go one step further, since you have
the difference of two squares:

3 (x + √7) (x - √7)

Of course, there's no end now, because the last binomial could be
considered another difference of two squares, so you'd have to
factor that too:

3 (x + √7) (√x + ⁴√7) (√x - ⁴√7)

but to me, this would be nonsense.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
X equals 10, Y equals -2, and Z equals -5 what is x divided by y
Aleks04 [339]
X = 10
y = -2

x/y = 10/-2
x/y = -5

Hence, x/y = z
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me? I am stuck on this question I would mean the world if u helped me! and tysm for the people who helped me!
Sedbober [7]
$0.79 for each pen :)
7 0
2 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink w
docker41 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

Devon's sister is incorrect.

Note 6 drinks thats cost $2.99

2.99 divided by 6 is $0.50

Thus each drink is approx. $0.50

She would find it if she divided total number of drinks by the total price

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If a pizza is cut into twelve pieces and Tommy ate 1/4 of the pizza, how much would be left?
    14·2 answers
  • 2. Imagine you have invested $800 into a savings account that earns 3.5% interest
    9·2 answers
  • A recipe that makes 8 jumbo blueberry muffins calls for 1 3/4 teaspoons of baking powder. How much baking powder is needed to ma
    8·1 answer
  • I’m completely lost can anybody help solve this
    15·1 answer
  • Which operation will not change the value of any nonzero number?
    12·1 answer
  • What is equivalent to (26)5
    5·1 answer
  • I need the answer fast pls
    9·1 answer
  • John went shopping for a pair of jeans.
    8·1 answer
  • Please Help i need this done
    13·1 answer
  • Which is a tangent of circle P?pls helpt ASAP!!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!