1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
11

In two or more complete sentences, compare and contrast making a purchase with a debit card versus making a purchase with a cred

it card.
Business
1 answer:
Vlad [161]2 years ago
3 0

Answer:

When you pay with a credit card you use the bank's money that you have to pay back but with a debit card, you are using money straight out of your account. In the end, you are basically using your money just not in the form of paper.

Explanation:

When you pay with a credit card you use the bank's money that you have to pay back but with a debit card, you are using money straight out of your account. In the end, you are basically using your money just not in the form of paper.

You might be interested in
Other things the same, an increase in the U.S. interest rate causes U.S. net capital outflow to a. rise, so supply in the market
Aleksandr [31]

Answer:

b. rise, so demand in the market for foreign-currency exchange shifts right.

Explanation:

  • An increase in the interest rates leads to a rise in the capital outflow as savings and investment lead to more net capital outflow.
  • This is the movement of the assets on the company and is considered to be bad for the economy and leads to undesirable changes in the supply of the foreign currency as a shift in the demands of the consumers. This may result in political and economic instability.
8 0
3 years ago
Devon, an accounts manager at a large electronics firm, does not have any direct international responsibilities; however, Devon
Nonamiya [84]

Answer:

Develop International management skills

Resolve commercial challenges. ...

Explanation:

Devon would most likely benefit from studying international business issues because it will help him:

1. Develop Management Skills: Devon might grow to a management position in an international company without having the required skills and knowledge on how to manage a multi-cultural business environment.

2. Resolve Commercial Challenges: Although Devon does not have international responsibilities, he might be appointed into a team or would be much more valued in the company if he proffers solution to commercial challenges. The ability to do so will be gained with a study in international business.

5 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Suppose the monopolist is thinking about charging men a 10% higher price. if the monopolist does so, the quantity demanded by me
vovikov84 [41]
It would not fall at all. Monopolists own the entire industry meaning the consumers have no alternatives. If they have no alternative they have no choice but to buy even if the price increases
5 0
3 years ago
Builtrite's upper management has been comparing their books to industry standards and came up with the following question: Why i
Vesna [10]

Answer:

Builtrite has higher than average operating expenses

Explanation:

Subtracting cost of goods sold from net sales will give you gross profit. The reason of high gross profit could be company is able to sell its products at a higher price or it is able to keep its cost of goods sold at a lower level than industry standards.

A higher-than-industry-average gross profit margin increases your chances of generating a net profit provided that you are able to keep your expenses within industry average levels.

Operating profit is the pre-tax profit or in other words it is calculated by subtracting operating expenses from the gross profit. Operating profit margin is equal to operating income divided by the total revenue. A lower operating margin despite of having higher gross profit is because the company is not able to control its operating expenses or in other words they are incurring higher operating expenses as compare to industry.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • According to Anne Roe’s personality theory of career choice, people choose occupational fields based on their ______________, wh
    10·1 answer
  • Determining the magnitude of possible losses from a premature death can be complicated. the best method is the
    15·1 answer
  • "record revenue when goods or services are provided to customers" is the definition of which principle in accounting?
    11·1 answer
  • Meiji Isetan Corp. of Japan has two regional divisions with headquarters in Osaka and Yokohama. Selected data on the two divisio
    7·1 answer
  • 50 - 3 = i bored wanna talk :)
    5·2 answers
  • Annenbaum Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. This month, the beginning inventory in the
    12·1 answer
  • Hamasaki Company owns 30% of CDW Corp. stock and has significant influence. Hamasaki received $6,500 in cash dividends from its
    11·1 answer
  • When a transaction is journalized, which account is listed first?.
    13·1 answer
  • What remarketing audiences cannot be defined by default?.
    13·1 answer
  • Accounts payable, notes payable, and bonds payable are all common ______. multiple choice question. categories of assets liabili
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!