1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
2 years ago
9

A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.

Mathematics
2 answers:
MakcuM [25]2 years ago
6 0

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

photoshop1234 [79]2 years ago
5 0

Answer:

$1.73

Step-by-step explanation:

To get the price of one bottle, set up a proportion.

let x = the price of one bottle

the numerator will be the price of the bottles and the denominator will be the number of bottles.

6.90 / 4  = x / 1

cross multiply: 6.90 = 4x

solve for x by dividing by 4 on both sides

6.90/4 = 4x / 4

x = 1.725, round up to $1.73

You might be interested in
Nico puts some cupcakes in the oven at 8:55 they need to bake for 25 minutes. When should he take them out the oven?
Naddik [55]

Answer: 9:20

Step-by-step explanation:

After 25 minutes, Nico should take them out, so 9:20.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
jacks mom purchased a savings bond for jack. the value of the savings bond increases by 5% each year. one year after it was purc
aalyn [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ITS TIMED WILL GIVE MORE THEN 5 POINTS AND BRAINLIEST
Fofino [41]

Answer:

I believe it is c

Step-by-step explanation:

Correct me if I'm wrong but since the two lines look the same length I believe it is c

6 0
3 years ago
Need help solving for X
Stels [109]
I hope this helps you



x=108/6


x=18

4 0
3 years ago
HEY FRIENDS ITS JAMIE!!! Hope ur day is good.
pav-90 [236]
THE SECOND ONE IS THE CORRECT ANSWER (B)

good luck
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the surface area of a rectangular prism. 8yd in length , 5yd in height , and 2yd in width.
    6·1 answer
  • Can some one order these from least to greatest 38%,8/25,0.41
    11·1 answer
  • What is the greatest number that can be written with the digits two, five, eight
    6·2 answers
  • Which expression is equivalent to ⅛x - 10(¾ - ⅜x) + ⅝ x?
    12·1 answer
  • Which of these expressions are equivalent to the expression below. CHOOSE 2. *
    15·1 answer
  • What sum is represented by the following number line?
    10·1 answer
  • This is the last question i have please help me
    13·2 answers
  • A circular plate has circumference 32.7 inches. What is the area of this​ plate? Use 3.14 for pie.
    7·1 answer
  • When ringing up a customer, a cashier needs 7 seconds to process the payment as well as 5 seconds to scan each item being purcha
    12·2 answers
  • Find the area of each triangle. Round to the nearest tenth.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!