1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
1 year ago
9

A 4-Pack of coffee drinks is $6.90.what is the cost per bottle.

Mathematics
2 answers:
MakcuM [25]1 year ago
6 0

Answer:

$ 1.725

Step-by-step explanation:

4 Pack of coffee = $ 6.90

1 Pack of coffee = $ 6.90 / 4 = $ 1.725

( The word per means " 1 " )

photoshop1234 [79]1 year ago
5 0

Answer:

$1.73

Step-by-step explanation:

To get the price of one bottle, set up a proportion.

let x = the price of one bottle

the numerator will be the price of the bottles and the denominator will be the number of bottles.

6.90 / 4  = x / 1

cross multiply: 6.90 = 4x

solve for x by dividing by 4 on both sides

6.90/4 = 4x / 4

x = 1.725, round up to $1.73

You might be interested in
(f/g)(x)and (f/g)(7)
Phoenix [80]

Answer:

(\frac{f}{g})(x)=\frac{f(x)}{g(x)}\\\\(\frac{f}{g})(7)=\frac{f(7)}{g(7)}

Step-by-step explanation:

Division operation of function:If\ f(x)\ and\ g(x)\ are\ two\ functions\ then\ (\frac{f}{g})(x)=\frac{f(x)}{g(x)}

Here\ we\ have\ to\ find\ (\frac{f}{g})(7)\\\\(\frac{f}{g})(7)=\frac{f(7)}{g(7)}

Example:

Take\ f(x)=3x^2+1,\ g(x)=x+1\\\\(\frac{f}{g})(x)=\frac{f(x)}{g(x)}\\\\(\frac{f}{g})(x)=\frac{3x^2+1}{x+1}\\\\f(7)=3\times 7^2+1\\\\f(7)=3\times 49+1\\\\f(7)=148\\\\g(7)=7+1\\\\g(7)=8\\\\(\frac{f}{g})(7)=\frac{f(7)}{g(7)}\\\\(\frac{f}{g})(x)=\frac{148}{8}

7 0
3 years ago
What is the x-value of the solution? -x + 2y = 6 6y= x + 18
oksano4ka [1.4K]
Our x equals 0 so the answer is 0

3 0
2 years ago
An 11 lb turkey cost $15.00 while the 16 lb turkey is on sale for $20.00. How much would you save with the sale price? Please sh
lidiya [134]
Find the base price per pound, $15/11, or $1.36 = 1lb, then multiply it by 16, 16 x 1.36 = $21.82. Now just subtract $20 from $21.82 = $1.82. So, You would save, on average, $1.82 by buying the sale.
3 0
2 years ago
What is the midpoint of the segment shown below?
deff fn [24]

The midpoint formula is basically (averaging the x coordinates, averaging the y coordinates).

Point A: (3, 7)

Point B: (2, -1)

Midpoint x: (3 + 2) / 2 = 5 / 2

Mindpoint y: (7 - 1) / 2 = 3

Therefore, the midpoint of the segment is choice C (5/2, 3)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
ABC IS a right angled triangle at B and D is a point on BC. If AD=18cm , BD=9cm and CD = 4 cm, find AC
madam [21]
AC=22.2 because 18^2+13^2=x^2
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Percentage increase for 5 <br> cups and 8 cups
    12·2 answers
  • Find mean, median and mode of 140, 130, 90, 80, 60, 50, 30, 20, 10, 0
    7·1 answer
  • Help me i need help badly again
    15·1 answer
  • Sue is a software engineer. She wants to create a large scale drawing of a processor inside a cell phone. The processor is a squ
    7·1 answer
  • Please help will give brainliest
    9·1 answer
  • Use the spider tool located on page 1 of this activity to draw a 12-pointed star for the new logo. (Hint:If the spider rotates 3
    10·1 answer
  • Which of the following statements uses the commutative property of addition
    13·1 answer
  • I need an answer to this "How many tickles does it take to make an octopus laugh
    14·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPP
    13·1 answer
  • What is 10 to the 10th power
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!