1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
8

A glass is 2/3 full. Then 40cm3 of orange juice is poured in. The glass is now 4/5 full. What is the total volume of the glass?

Mathematics
1 answer:
mafiozo [28]3 years ago
5 0

Answer:

300 cm³

Step-by-step explanation:

Volume of the glass filled with orange juice:

4/5-2/3= 12/15-10/15= 2/15

2/15 of glass = 40 cm³

Total volume of the glass:

40 cm³ ÷ 2/15= 40 cm³ × 15/2= 300 cm³

You might be interested in
NEED HELP ASAP Which of the following equations describe the line shown below?
bagirrra123 [75]
(-1,6)(2,-6)
slope = (-6 - 6) / (2 - (-1) = -12/3 = -4

y = mx + b
slope(m) = -4
(-1,6)...x = -1 and y = 6
sub and find b, the y int
6 = -4(-1) + b
6 = 4 + b
6 - 4 = b
2 = b

so the equation is : y = -4x + 2 <=== here is one

y - y1 = m(x - x1)
slope(m) = -4
(-1,6)...x1 = -1 and y1 = 6
sub
y - 6 = -4(x - (-1) =
y - 6 = -4(x + 1) <=== here is one

y - y1 = m(x - x1)
slope(m) = -4
(2,- 6)...x1 = 2 and y1 = - 6
sub
y - (-6) = -4(x - 2) =
y + 6 = -4(x - 2) .... here is one, but it is not an answer choice
6 0
3 years ago
A cicular pool with a radius of 12 meter if filled with water to a depth of 3 meters. what is the weight of water in the swimmin
Tcecarenko [31]
The weight of water in swimming pool is 13305600kg
5 0
3 years ago
Susan tips at the rate of $75 to 5 waiters. How many waiters will she be tipping,if she can afford $90 tip?
mash [69]
She would be able to tip 7 waiter if she has enough money left over to tip the 7 waiters.
hope this helped have a nice day:)
8 0
3 years ago
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
2 years ago
This is the graph of f(x). what is the value of f(3)
muminat

f(3) is where the line is on the Y axis when X is 3:


Looking at the red line when it passes over X3, the line is on Y8.


The answer is B.8


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The full question is in the picture, please answer &lt;33
    5·1 answer
  • PLEASE HELP 10 POINTS
    11·1 answer
  • A body of constant mass m is projected vertically upward with an initial velocity v0 in a medium offering a resistance k|v|, whe
    6·1 answer
  • Write a real World problem involving a percent greater than 100
    8·1 answer
  • A store charges $1.25 per bathroom tile and lets you use their installation tools for free.Another store charges $0.75 per tile
    7·1 answer
  • A painting in an art gallery is valued at $10,000. The gallery owner estimates that its value will increase by 6% every year.
    10·2 answers
  • HELPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • WORTH 25 POINTS!!!!! Three times as many adults as students attended a game. The total attendance was 480. If 3x + x = 480 model
    7·1 answer
  • Karen will run more than 35 miles this week. So far, she has run 17 miles. What are the possible numbers of additional miles she
    13·1 answer
  • What’s the answer for this? Only if you know tho!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!