1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
2 years ago
13

Help pls 85 points??

Mathematics
1 answer:
blagie [28]2 years ago
7 0
It's because most of them are the same measurements therefore are the same angles. 1 is just the name of the triangle and is based off their sides and measurements
You might be interested in
After a 125% markup and a 10% discount, he the price of a watch is $30.78 before tax. What was the wholesale price?
pickupchik [31]
Fter<span> a </span>125<span>% </span>markup<span> and a </span>10<span>% </span>discount<span> the </span>price<span> of a </span>watch<span> is 30.78 </span>before tax<span> what was the </span>wholesale price<span> - 2929721. ... If an item is $15.20 is increased by </span>125<span>% (34.20) it would be about $34.20 </span>before<span> we subtract </span>10<span>% (3.42)....we arrive at the end </span>cost<span> of </span>$30.78<span>. </span>wholesale price<span>would be 15.20.</span>
4 0
3 years ago
Ten times as many as 100 is
mrs_skeptik [129]
10x100=1,000 because it is ten hundreds so 1,000 is your answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaaaaaaaaaase i neeeeeeeeeed help please noo links i need help
Salsk061 [2.6K]

Answer:

BADC

Step-by-step explanation:

-4x + 7 \geq 27  Subtract 7

-4x \geq 20  Divide both sides by -4

x \leq -5  B

3x - 10 < -25  Add 10

3x < -15  Divide by 3

x < -5  A

5(x - 2) > -15  Use distributive property

5x - 10 > -15  Add 10

5x > -5  Divide by 5

x > -1  D

x - 9 < -10  Add 9

x < -1  C

8 0
3 years ago
Summer had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencils cost?
Fantom [35]

We know Summer had $24 to start with. To find how much she spent, subtract.

24 - 10 = $14 (the amount she spent)

Now, divide to find how much each pencil cost.

14 / 7 = $2 per pencil.

Best of Luck!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe requires filling a cup 1/10 full of milk and the rest with water. What percent of the cup is milk?
meriva

Answer:

10%, since 1/10 = .1, which is equal to 10%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6.8x+9.3 = -9.4+3,4(2-5x)<br> 6.8x+9.3 = -9.4+6.8 -17<br> 6.8x+9.3 = -2.6-17x
    6·1 answer
  • {29, 29, 29, 28, 28, 27}
    5·1 answer
  • Eleanor and her little sister Joanna are responsible for two chores on their family’s farm, gathering eggs and collecting milk.
    8·1 answer
  • Will drawing an angle bisector always result in two acute angles?
    14·1 answer
  • A motorist drives from home to his office .The distance between his home and office is 32.27 km.After driving 15.65 km,he stoppe
    6·1 answer
  • Marlon bought 7/8 pound of turkey at the deli. he used 2/3 of it to make sandwiches for lunch. How much of the turkey did Marlon
    7·1 answer
  • A car begins to depreciate at a rate of 24.9% annually as soon as it is driven off the lot. If a car was purchased for 26,500; h
    8·1 answer
  • Please help me finish these for summer school :)
    8·2 answers
  • Plz help me with number 1. Plz!!!!
    12·1 answer
  • What type of property is this: -8x=20
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!