1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
1 year ago
11

Calculate income elasticity of demand, if income increases from Br.10, 000 to Br. 20,000 and if income increases from Br.40, 000

to Br. 50,000. quantity of demand is 50 to 60 units / month ?​
Business
1 answer:
blagie [28]1 year ago
7 0

Answer:

Answer in pic

You might be interested in
Outsourcing is becoming more and more common, but it is a controversial idea in the United States. Why do you think this is such
drek231 [11]
I believe outsourcing is a highly contested idea because people would rather have the products they use produced in their country. I think outsourcing is a good idea because production of a product might be cheaper in another country but sometimes that means a less of quality product.


Brainliest?
7 0
2 years ago
7. Which situation indicates a mixed economy?
STatiana [176]

Answer:

C Services are provided by both private and public sectors.

Explanation:

In a mixed economy, the private sector has the freedom to participate in economic activities, although the government has a role to play.  A mixed economy allows the private sector to own the factors of production hence are free to decide what business they wish to run. Consumers have the liberty to select their suppliers.  There is competition in the market place as profits motivate entrepreneurs.

The government is involved in the provision of public goods such as roads, hospitals, and schools. It provides regulatory services to the private sector to ensure fairness in the economy.

5 0
2 years ago
Fresh Veggies, Inc. (FVI), purchases land and a warehouse for $550,000. In addition to the purchase price, FVI makes the followi
maw [93]

Answer:

Land 594,500

Explanation:

We must include all cost necessary to acquire the land and lelave it ready to use.

But, the demolition cost are associate with the old warehouse thus, as thsis asset is being destroyed It will be considered period cost, It will not be capitalized through land.

Acquisition cost    550,000

broker commission 35,000

title insurance            2,500

closing cost       <u>         7,000   </u>

Total cost               594,500

8 0
3 years ago
If a family spends its entire budget in a given time frame, the family can afford either 90 cans of soup or 60 frozen dinners. A
g100num [7]

Answer:

0.67

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.

Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
Panther Company's bookkeeper debited supplies expense for the cost of goods sold during that month. The bookkeeper discovered th
MakcuM [25]

Answer:

Cost of Goods Sold                                               Dr.

     To Supplies Expense

Explanation:

The journal entry for cost of goods sold should've been:

Cost of goods sold A/C                           Dr.

       To Purchases A/C

(Being cost of goods sold expense recorded)

The wrong entry passed has been:

Supplies expenses A/C                                           Dr.

      To Purchases A/C

The rectifying (correcting) journal entry should be:

Cost of Goods Sold A/c                                           Dr.

      To Supplies Expenses A/C

(Being rectification entry for cost of goods sold recorded)

Cost of goods sold is an expense and expenses should be debited.

At the same time, purchase being a nominal account, crediting it would reduce the purchases balance.

Supplies expense was wrongly debited so it has been credited to cancel out the effect.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Betty and bob are not married but are living together. they have a heated argument and betty hits bob with a baseball bat, causi
    5·1 answer
  • A professional theater company wants to hire a young actor to play an important part in a play. Many actors have expressed an in
    13·1 answer
  • The work process involved in providing the service involves the physical presence of the customer in the system. Group of answer
    5·1 answer
  • V8 juice has for years advertised itself as a refreshing and nutritional drink that contains eight different vegetables, and tha
    5·1 answer
  • Sampson Co. sold merchandise to Batson Co. on account, $46,000, terms 2/15, net 45. The cost of the merchandise sold is $38,500.
    8·1 answer
  • If a firm has a sales price per unit of $6.00, a variable cost per unit of $4.00, and a break-even point of 40,000 units, fixed
    11·1 answer
  • Which of the following statements more accurately describes the treasurer than the controller? You may select more than one answ
    13·1 answer
  • What is a similarity between a term life insurance policy and a whole life insurance policy?
    5·1 answer
  • Ayayai Furniture Company started construction of a combination office and warehouse building for its own use at an estimated cos
    10·1 answer
  • What is the difference between paperback and mass market paperback?.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!