1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
2 years ago
13

Luke bought 256 ounces of strawberries. he divided them evenly between 8 different pies.

Mathematics
1 answer:
pychu [463]2 years ago
3 0

Answer:

2 pounds.

Step-by-step explanation:

We have been given that Luke bought 256 ounces of strawberries. He divided them evenly between 8 different pies. We are asked to find the pounds of strawberries that Luke put on each pie.

First of all, we will convert 256 ounces into pounds.

We know that 1 pound equals 16 ounces. To convert 256 ounces into pounds, we need to divide 256 by 16.

256 ounces=\frac{256}{16} pounds=16 pounds

Now we will divide 16 pounds by 8 to find number of strawberries put on each pie.

Pounds of strawberries on each pie=\frac{16}{8}

Pounds of strawberries on each pie=2

Therefore, Luke put 2 pounds strawberries on each pie.

You might be interested in
How to solve for 6x-12+2x=3+8x-15
Alecsey [184]
6x−12+2x=3+8x−15

Simplify:

6x+−12+2x=3+8x+−15

(6x+2x)+(−12)=(8x)+(3+−15)(Combine Like Terms)

8x+−12=8x+−12


8x−12=8x−12

Subtract 8x from both sides.

8x−12−8x=8x−12−8x

−12=−12

Add 12 to both sides.

−12+12=−12+12

0=0

The real numbers are the only solution we can have.


4 0
3 years ago
A water park sold 8 child tickets and 72 adult tickets. What percentage of the tickets sold were child tickets?
Alex17521 [72]

Answer:

8%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 7 3/4 - 1/2 Choose one answer A: 1/2 + 7 3/4 B: 7 3/4 + (-1/2) C: 1/2 + (-7 3/4) D: -7 3/4 + (
umka21 [38]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Twenty years ago, you began investing $3,000 a year. Because your investments earned an average of 8 percent a year, your invest
Ulleksa [173]

Answer:

$32,000

Step-by-step explanation:

Yearly investment = $3,000

Number of years = 20

Investments earned an average of 8 percent a year.

Total invested amount = $3,000 × 20 = $60,000

Current value of investment = $92,000.

We need to find the total earnings on the investment.

Earnings = Current value of investment - Total invested amount

Earnings = $92,000 - $60,000

Earnings = $32,000

Therefore, the total earnings is $32,000.

6 0
2 years ago
the recipe calls for 5 lbs of apples and 2 cups of sugar. you only have 1 1/ cups of sugar. how many lbs of apples should you us
RSB [31]
5 lbs of apples         x pounds of apples----------------------  =   ----------------------------2 cups of sugar        4/3 cup of sugar Solve for x.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A bag has 6 yellow marbles and 6 brown marbles. Half of the brown marbles are made of glass. A marble is selected at random from
    10·1 answer
  • Find the slope of the line through P(5.7) and Q(-1,7).​
    13·1 answer
  • If possible, draw a line of symmetry in each of the following figures or words. If it is not possible to draw a line of symmetry
    9·1 answer
  • Find the area of this parallelogram.
    5·1 answer
  • What is 9plus9plus3plus7plus4plus6plu4plus5plus7plus3plus6
    15·2 answers
  • How do you solve this
    7·2 answers
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
  • During a thunderstorm, 600 millimeters of rain fell in 30 minutes. How fast did the rain fall, in millimeters per hour? NOOO BOT
    9·2 answers
  • Find the product of (3x + 7y)(3x − 7y)
    6·2 answers
  • Find the area and perimeter of a rectangle.<br> the length is x+6 the width is x+2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!