1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew11 [14]
2 years ago
13

Help me 7th grade math please

Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]2 years ago
3 0

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

You might be interested in
Tim took a random survey of 20 sixth graders and 20 eighth graders. He asked how many hours a week each played sports. His data
34kurt

Answer: 4 hours

Step-by-step explanation:

The median number is always in the middle the other numbers have to be equal on both sides 5 is the middle number on the plot 6th graders have 4 dots and 8th graders have 0 dots which means the hourly difference is 4

4 0
3 years ago
The table shows two samples of fish from a pond. If 400
Andrei [34K]

Answer:

7/20 = x/400

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a parallelogram has a base of 9 units and an area of 12 square units. what is the corresponding height for the base
Triss [41]

Answer:

1 1/3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please take a look at the question. Please explain and type your explaination. Please make it quick as possible. Thankyou!
Firlakuza [10]

Answer:

Yes, it's true

Step-by-step explanation:

A fraction is a part of a whole number for example 1/2. 1/2 is a half of one whole piece and if you multiply it into any whole number whether it's 2,4,6,8,10...... basically, if you multiply a fraction less than one with a non-zero whole number, it will always be less than the whole number it's being cut into smaller pieces. However, if the fraction is greater than 1, we would technically have an answer greater than the whole number product, just something to remember.

5 0
2 years ago
Wut is 100000000000 x 0
weeeeeb [17]

Answer:

0

Step-by-step explanation:hope this helped lol hope u have a wonderful thanksgiving day!!!!!!!

4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLS HELP
    8·2 answers
  • if a solid piece of naphthalene is heated and remains at 80c until it is compleatly melted you know that 80 c is
    11·1 answer
  • Write the equation of a line that passes through (3.5,0) and is perpendicular to 8y+4x=64.
    10·1 answer
  • Suppose that an individual has a body fat percentage of 16.4% and weighs 129 pounds. How many pounds of his weight is made up of
    15·2 answers
  • What are the x- and y-intercepts of the graph of 5x-4y= -20
    10·1 answer
  • A cone with radius 4 ft and a height of 36 inches, use 3.14 as your value of pi, what is the volume?
    6·1 answer
  • What’s the x-intercepts
    6·1 answer
  • Can someone plz help with this
    7·2 answers
  • Calculate the surface area of a prism with the following dimensions.
    12·1 answer
  • Choose the correct math expression for: the sum of 18 and 12 subtracted from 50.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!