1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew11 [14]
2 years ago
13

Help me 7th grade math please

Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]2 years ago
3 0

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

You might be interested in
What is 275 divided by 38
Triss [41]

Answer:

The answer is 7.2368421053 .

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't understand this problem
ExtremeBDS [4]

Answer:

45%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quadrilateral DEFT has vertices D(2, 7), E(-4, 4), F(5, -6), and T(11, -3). What is the best name for quadrilateral DEFT?
Hoochie [10]

Answer:

parallelogram

Step-by-step explanation:

slope of DE = (4-7) / (-4 - 2) = 1/2

slope of FT = (-3 - -6) / (11-5) = 1/2

DE // FT

slope of EF = (-6 - 4) / (5 - -4) = - 10/9

slope of DT = (-3 - 7) / (11 - 2) = - 10/9

EF // DT

7 0
2 years ago
Convert 0.025 days to seconds
EleoNora [17]

Answer:

2,160 seconds

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
By reaching into a bag that has letters A, B, and C, George will select three letters without replacing them. In how many possib
Marysya12 [62]
ABC,ACB,BAC,BCA,CAB,CBA
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me out on this question? *HELP NEEDED IMMEDIATELY*
    12·1 answer
  • A pound of cherries is normally $5.00. Today there is a 20% discount. What is the sale price
    14·2 answers
  • What are 2 ways to solve the problem 9×1×5 = ?
    6·1 answer
  • I need help with this
    12·2 answers
  • Emil is purchasing a $175,000 home with a 15-year mortgage. He will make a
    5·1 answer
  • What is 287.9412 rounded to the nearest tenth?
    7·2 answers
  • Morgan jogged51.2kilometersin one weekkelly jogged6 less whats my answer
    14·2 answers
  • 10. Find the slope of a line perpendicular to the line containing (-8, 10) and (0,9).
    14·1 answer
  • Which graph represents a function?
    14·1 answer
  • Use mental math to decide which equations are true. Drag the true equations into the box.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!