1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew11 [14]
2 years ago
13

Help me 7th grade math please

Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]2 years ago
3 0

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

You might be interested in
David's chocolate bar is 37% cocoa. If the weight of the chocolate bar is 51 grams, how many grams of cocoa does it contain? Rou
OverLord2011 [107]

Answer:

18.9

Step-by-step explanation:

You need to find 37% of 51

In other words: 37% x 51

3 0
2 years ago
Plz help plz plz plz​
Rama09 [41]

6 (x+5)

I hope this helps :))

3 0
2 years ago
A store manager wishes to investigate whether there is a relationship between the type of promotion offered and the number of cu
Inga [223]

Answer:

the answer is D

Step-by-step explanation:

TOOK THE TEST

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of y varies directly with the value of x. When y = 24, x = 4. What is the value of x when y = 48?
Bogdan [553]

Answer:

24/6=4

48/6= 8

so x=8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
000 000
olga55 [171]

Answer:

9+10 =19

Step-by-step explanation:is that wat u wanted

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Expand and simplify (4x+1)(x+3)
    8·2 answers
  • Robyn, a photographer living in New York City, is framing some of the pictures she took of the city. Each picture is 5 inches by
    5·1 answer
  • Helppp 8th grade algebra
    7·1 answer
  • To make 3 dozen cookies, a recipe calls for 4 eggs and 1/2 cup of chocolate chips. Ben wants to make 12 dozen cookies for a clas
    13·2 answers
  • How do you solve this fraction?
    14·1 answer
  • On November 1, 2019, Movers, Inc., paid $24,000 for 2 years' rent beginning on November 1 (assume rent is the same amount each m
    11·1 answer
  • Which equation in rectangular form describes the parametric equations x=5-3cost and y=4+2sint?
    10·1 answer
  • HELP ASAP PLZ
    7·2 answers
  • 13. What point is in the third quadrant?<br> a. (1,-2)<br> b. (-2,-1)<br> C (-2.1)<br> d (1.2)
    5·2 answers
  • The table below shows the distribution of students by age in a high school
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!