1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew11 [14]
2 years ago
13

Help me 7th grade math please

Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]2 years ago
3 0

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

You might be interested in
Sam shot the basketball 15 times. 40% of his shots were made. How many shots did Sam make?
love history [14]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

40% is equal to 40/100

He made 40% of 15 shots so you miltiply 15 by 40/100 which is equal to 6.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hamburger sells 3 pounds for six dollars if Samantha 510 pounds of hamburger how much will she pay
Lina20 [59]
I believe you meant to say that if Samantha bought 510 pounds of hamburger, how much will she pay?
 
Now from the information we already have, we know that 3 pounds of hamburger will cost 6 dollars. 

The next thing we need to know is how much one pound of hamburger will cost. This will help us calculate  how much the rest will cost.

we now form an equation to assist us.
3 = 6
1= x

(where x represents the unknown price of one pound of hamburger)

Now we must cross-multiply:

3 * x = 6 x 1

3x = 6 

x = 6/3

x = 2

therefore one pound of hamburger costs 2 dollars.

Now, If one pound costs 2 dollars, how about 510 pounds?

We simply multiply:  510 x 2 = 1,020

Therefore  Samantha will pay 1, 020 dollars for 510 pounds of hamburger.






5 0
3 years ago
James is participating in a 5-mile walk to raise money for a charity. he has received $200 in fixed pledges and raises $20 extra
Firlakuza [10]
The standard formula of a point-slope equation is (y-y1) = m(x-x1). So, we would arrange the final equation in this way as much as possible. Let y be the total amount her receives and x be the number of miles. That would be

y = 200 + 20x
y = 20 (10 + x)

That would be the equation. If he finishes the walk,

y = 20 (10+5)
y = $300

he would receive a total of $300.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equations {−3x+5y=12 7x−5y=−28?
V125BC [204]

Answer:

x=-4 and y=0

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for N. Express the solution in decimal form.
Dmitriy789 [7]

Answer:

N= 3.8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are common factors of 14 and 30
    6·1 answer
  • Q-12=89 what is the value of q
    9·2 answers
  • The amount $5.40 is 9% of what price?
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!
    12·1 answer
  • a. Find the probability of randomly selecting a student who spent the money, given that the student was given four quarters. The
    9·1 answer
  • How do you integrate <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%283x%5E%7B2%7D%20%20%2B%203%29%20%5E%7B3%7D%20" id="TexFormula1" tit
    13·1 answer
  • There are 36 students in Miss
    15·1 answer
  • How many possible triangles? please help fast
    12·1 answer
  • Which equation has roots of 13 and -3
    8·1 answer
  • It cost Allison $5.80 to send 58 text messages. How much would it cost to send 40 text messages?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!