1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irga5000 [103]
2 years ago
12

The Empire State Building is 1,454 feet tall, and its antenna spire accounts for

Mathematics
1 answer:
sleet_krkn [62]2 years ago
3 0

The value of k is 735 feet.

<h3>What is a scale drawing? </h3>

A scale drawing is a smaller image in terms of dimensions of a bigger image / building / object.

The scale of the drawing = original dimensions / dimensions of the scale drawing

<h3>What is the value of k? </h3>

The value of k = height of the antenna / length of the antenna in the model

750 / 1..02 = 735 feet

To learn more about scale drawings, please check: brainly.com/question/980463

You might be interested in
Whats the slope of x=3??
FromTheMoon [43]

Answer:

x=-3

remember its just the opposite when it comes to the x axis . hope this helped buddy :)


7 0
2 years ago
Allison is offered an annual salary of $24,500. What would be her biweekly gross pay? (Round to the nearest cent.) A. $2,041.67
bixtya [17]

Answer:

Option (B) is correct.

Allison biweekly gross pay is $942.31

Step-by-step explanation:

Given annual salary offered to Allison  = $24,500.

We have to calculate Allison biweekly pay that is pay Allison got for 2 weeks

To calculate biweekly we first find Allison weekly pay then multiply it by 2.

We know there are 52 weeks in a year.

So, weekly salary offered to Allison =\frac{24500}{52}=471.15(approx)

Biweekly salary will be = 2 × weekly salary

                                      = 2  × 471.15

                                       = 942.307(approx)

Thus, Allison biweekly gross pay is $942.31




6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the slope of the line<br> y=-4- 1/6x
NemiM [27]
Y=mx+b
y=-1/6x-4
slope= -1/6
6 0
2 years ago
Brainliest reward if you get this right plus 20 points
SOVA2 [1]

Answer:

The equation of the relation ⇒ y=\frac{6x}{z}

y = 18

Step-by-step explanation:

∵ y ∝ x/z

∴ y = kx/z

∵ y = 18 , x = 15 and z = 5

∴ 18 = 15k/5 ⇒ 18 = 3k

∴ k = 18/3 = 6

∴ y = 6x/z

∵ x = 21 and z = 7

∴ y = (6 × 21)/7 = 18

3 0
2 years ago
At a sand and gravel plant, sand is falling off a conveyor and onto a conical pile at a rate of 10 cubic feet per minute. The di
lawyer [7]

Answer:

0.0063 ft / min

Step-by-step explanation:

From the problem statement we have that the variation in volume with respect to time is equal 10, like this:

dV / dt = 10 ft ^ 3 / min

We know that the volume of the cone is given by the equation:

V = (1/3) * Pi * r ^ 2 * h

Now, we are mentioned that the diameter of the base of the cone is approximately three times the altitude, therefore:

2r = 3h, solving for r we have:

r = (3/2) * h, replacing the volume equation:

V = (1/3) * Pi * [(3h / 2) ^ 2] * h, solving we have:

V = (3/4) * Pi * h ^ 3

They ask us to calculate the change in height with respect to time, that is dh / dt

Therefore we derive both sides with respect to time, we have to:

dV / dt = (3/4) * Pi [3 * (h ^ 2) dh / dt] = (9/4) * pi * (h ^ 2) * dh / dt

reorganizing for dh / dt, we have:

dh / dt = [4/9 * pi * (h ^ 2)] * dV / dt

Knowing that h is 15 and dV / dt is 10, we replace these values:

dh / dt = [4/9 * 3.14 * (15 ^ 2)] * 10 = 0.0063 ft / min

0.0063 ft / min would be the change in height with respect to time.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is positive 0.833 repeating as a fraction
    5·1 answer
  • I need help bbbbbbbbbbbbbbad<br> Vvvvvv
    5·1 answer
  • How do i solve this problem?? helpppp!!!!!
    14·1 answer
  • The jazz band has m members to raise money for a tour each member sold raffle tickets
    15·1 answer
  • According to Gallup’s annual poll on personal finances, while most U.S. workers reported living comfortably now, many expected a
    11·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Will marks as brain Uh I don’t have to watch ads for like 40 questions and I don’t know if you just get them for answering quest
    13·1 answer
  • When will I be happy again​
    9·2 answers
  • Find the shaded area below. <br><br> Help me
    14·1 answer
  • A swimming pool contains 3000 gallons of water pool is drained a rate of 100 gallons per minute write a rule for the amount of w
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!