1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
14

All of the following ratios are equivalent except _____. ANSWER QUICK FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
Alisiya [41]3 years ago
8 0
The answer Is going to be 15/10
jok3333 [9.3K]3 years ago
3 0

Answer:

  • 15/10  

Step-by-step explanation:

<u>Ratios given:</u>

  • 15/10  = 3:2  this is different from the others
  • 8 to 12  = 8:12 = 2:3
  • 2/3  = 2:3
  • 6:9 = 2:3
You might be interested in
Find the product.<br> 5x2.2y2
ozzi

Answer:10x^2y^2

Step-by-step explanation:

5x2 X 2y2=10x^2y^2

3 0
2 years ago
What is the LCM of 8 and 10
iragen [17]
40


8x5=40
10x4=40

Hope this helps
3 0
2 years ago
This data represents the number of movies that were rented each day last week at A-Plus Video.
Keith_Richards [23]
For the mean you add them all up and divide by the ammount of numbers you added. So it would be 118
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Why is 3 and one half in the equation 3 and one half plus 215 equal 495
NemiM [27]
Hello!

3\frac{1}{2} + 215 = 218 \frac{1}{2}.
6 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 8^8x8^-5
Anna007 [38]

Step-by-step explanation:

{(2)³}⁸×{(2)³}-⁵

2²⁴× 2-¹⁵

2²⁴-¹⁵. ( subtract 24 and 15)

2⁹= 512

So...

8×8×8= 512

hence

8³ Answer

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A car travels 120 miles in 3 hours how far will it take to travel 200 miles
    6·1 answer
  • At an amusement park,Benny wants to ride a roller coaster that costs 17 tickets,a bumper car that cost 15 tickets,and a merry go
    5·1 answer
  • Li buys supplies so he can make and sell key chains. He begins to make a profit only after he sells 4 key chains. What point on
    11·1 answer
  • Which function has an inverse that is a function? A, B, C, or D??
    11·1 answer
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • 2 Fifteen percent of a bag of chocolate
    5·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the points (-4,6) and (5,– 12) i need help with this f
    6·1 answer
  • Solve for sk and angle PQR.
    12·1 answer
  • No links please, thanks !
    8·2 answers
  • Solve this GCSE question
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!