1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
2 years ago
14

ms. Diaz buys strawberries by the pound at a farmers market . she pays $21.25 for all her strawberries. one pound of strawberrie

s cost $4.25
Mathematics
1 answer:
Sphinxa [80]2 years ago
5 0

Answer:

5 strawberries

Step-by-step explanation:

$21.25÷$4.25=5

You might be interested in
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
Illusion [34]

Answer:

$5.19

Step-by-step explanation:

→ Write the ratio

3 : 15.57

→ Divide both sides by 3

1 : 5.19

8 0
3 years ago
Asap! super urgent! help me outtt :'(
mrs_skeptik [129]

Answer:

3/47

Step-by-step explanation:

of the 47 total cars, 3 of them are a beige SUV

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me ?
prisoha [69]
I’m pretty sure there are infinite solutions as the system of equations are equivalent to each other.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(3x2 + 5x + 7) - (-4x2 + 3x - 6
ELEN [110]

Answer:

7x2 + 2x + 13

Step-by-step explanation:

tiger algebra was used

https://www.tiger-algebra.com/drill/(3x2_5x_7)-(-4x2_3x-6)/

7 0
3 years ago
A-3b=4;2a=6b-9 Answer by elimination. Please include how you got to the solution. Apparently there is a solution to this problem
AleksandrR [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

a - 3b = 4 ---------------(eq1)

2a = 6b -9

or, 2a - 6b = -9 ------------(eq2)

    2a - 6b = 8 --------(eq1) X 2

   2a - 6b = -9 --------(eq2)

(-)       (+)       (+)

_________________________________

the variable part of both the equations are same. so the equation has more than one solution.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A bank loaned out ​$19000​, part of it at the rate of 6 % per year and the rest at 14 % per year. If the interest received in on
    11·1 answer
  • Thirteen less than six times a number is equal to 11 more than four times the number
    6·1 answer
  • What are the multipules of 55 25 3 34 84 7 82 97 499 41 62 19 41 64
    5·1 answer
  • A 48$ shirts cost $22 more than one half the cost of a pair of pants. How much does the pair of pants cost?
    10·1 answer
  • The angles of a triangle are 2x, 3x, and 4x degrees. Find the value of x.
    5·1 answer
  • Una maestra esta comprando lapices para su salon de clases. Si una docena de lapices cuesta $0.79 puede comprar lapices con $5?
    5·1 answer
  • Which of the following sets of numbers could represent the three sides of a right triangle?
    7·1 answer
  • If you answer correctly I will give you brainlest GOES TO THE FIRST PERSON WHO ANSWERS CORRECTLY!
    14·1 answer
  • Hey I’ve got the answer for the first question but I’m stuck on this one 5^-3 X 2^-1
    12·1 answer
  • Please help me on Mathematics
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!