1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
1 year ago
12

After the translation, where is A located?

Mathematics
1 answer:
vovikov84 [41]1 year ago
7 0

Answer:

(-3, 13)

Step-by-step explanation:

The transformation that moves a point 4 left and 8 up is ...

 (x, y) ⇒ (x -4, y +8)

The transformation that reflects a point across the y-axis is ...

 (x, y) ⇒ (-x, y)

Applied after the translation, the transformation of ∆ABC becomes ...

 (x, y) ⇒ (-(x -4), y +8) = (4 -x, y +8)

Then point A gets moved to ...

 A(7, 5) ⇒ A'(4 -7, 5 +8) = (-3, 13)

You might be interested in
What is the width of the rectangle shown below? <br>4x + 3 <br>A = 8x2 – 10x – 12
ozzi

Answer:

<h2><em>2x-4</em></h2>

Step-by-step explanation:

Area of a rectangle = Length * Width

Given parameters

Area A = 8x2 – 10x – 12

Length of the rectangle = 4x+3

Required

Width of the rectangle.

Substituting the given parameters into the formula

8x2 – 10x – 12  = (4x+3)*width

width = 8x2 – 10x – 12 /4x+3

S

Factorizing the numerator

8x² – 10x – 12

= 2(4x²-5x-6)

= 2(4x²-8x+3x-6)

= 2(4x(x-2)+3(x-2))

= 2(4x+3)(x-2)

Width = 2(4x+3)(x-2)/4x+3

Width = 2(x-2)

Width = 2x-4

<em>Hence the width of the rectangle is 2x-4</em>

8 0
2 years ago
Shawn has $5 more than Rj and Riley has $10 less than Shawn. If there combined total is $414, how much does
ExtremeBDS [4]

Answer:

Rj has 138 dollars, Shawn has 143 dollars, and Riley has 133 dollars.

Step-by-step explanation:

Let's make the amount of money Rj has x, so Shawn would have 5+x dollars, and Riley would have (5+x)-10 dollars. Altogether they have 414 dollars, so you can create an equation.

x+(5+x)+((5+x)-10)=414\\3x+0=414\\3x=414\\x=138

Now that we know that x=138, we can substitute x into each equation.

Rj has 138 dollars, Shawn has 143 dollars, and Riley has 133 dollars.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
4x + 5 = 9 + 4x<br> PLEASEEE HELP
Grace [21]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
On a school bus, the teacher sitting in front of me asked if I passed gas -- why did she ask me this and why did she WHISPER it
Musya8 [376]

Answer:


Step-by-step explanation:she asked you that because she smelled something and she whispered it so she wouldnt embarrass you


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
OK so I need to know what 96÷6 is and I know it is 16 but I need to know how to do it in long division can anyone help me
algol13

Answer:

   16

 ____________

6| 96

  -6 |

       V

    36

  - 36

     0

6 goes into 9 one time because 9-6=3 so there is 1 six in 9. Write 1 at the top because you have 1 6.

Subtract the 6 and you get 3

Bring the 6 from 96 down

you get 36

6 goes into 36 6 times because 36-6-6-6-6-6-6=0 so write a 6 at the top and you get 16 because of the previous 1.

Subtract 36 by 36 to get 0

Hope this helps

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Included side between S and A: side SW side SA side WA
    10·2 answers
  • which statements about the graph of the function f(x) = –x2 – 4x 2 are true? check all that apply. the domain is {x|x ≤ –2}. the
    11·2 answers
  • 6x−4=2(3x−2)
    5·2 answers
  • Part A: If (2^6)^x = 1, what is the value of x? Explain your answer. (5 points)
    12·1 answer
  • What is the coefficant of x^3 y^2 in the expansion of (2x+y)^5
    9·1 answer
  • The cost of tuition at a 2 year school is $14,000 per academic year. Todd is eligible for $6,500 in financial aid to cover tuiti
    13·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Find the
    5·1 answer
  • 1 point
    8·1 answer
  • Would a triangle with the sides of 16 m, 30 m, and 34 m make a right triangle?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!