1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
2 years ago
10

A. Lily paid $6 for 3/8 lb of nuts. What is the unit rate as complex fraction (simplify)

Mathematics
1 answer:
SashulF [63]2 years ago
3 0

Answer:

Ib = $16 per lb

Step-by-step explanation:

You might be interested in
URGENT BRAINLIEST GIVEN
UNO [17]

This is the way I do it to find the average.

10 girls times 70 = 700

15 boys times 80= 1200

700+1200=1900 all their scores

1900÷25 (number of boys and girls)=76 or 76%

6 0
3 years ago
Caleb wants to work as a dog walker. One client offers him $10 per day to walk his dog Puff, and wants Caleb to walk Puff every
BabaBlast [244]

Answer:

he will earn more if he walks Puff .

Step-by-step explanation:

This is because they are seven days in a week which will make him gain $70 per week if he walks puff but will gain $60 per week if he walks shane so caleb should walk puff if he wants to gain more.

6 0
3 years ago
Lol not good with averages pls help
Ivenika [448]
15 is the answer i divided
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plzzzzzzzzzzz help someone!!
Morgarella [4.7K]

Answer:

B) Isolate the variable through inverse operations

Step-by-step explanation:

In order to get the value of y, we need to get y by itself. Since y is being multiplied by the coefficient 7, dividing both sides by 7 gets us y=10, so B is the right choice.

7 0
3 years ago
PLS HELP ME ASAP!!!!!!!!!!!!!!
Anton [14]
The answer to that question is C
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • James wants to draw a line diagonally across a rectangular piece of paper. If the paper measures 9 inches by 12 inches, what is
    9·2 answers
  • Which choice correctly labels the form used in Brutus’ and Mark Antony’s eulogies?
    8·1 answer
  • What ordered pair is a solution of the equation ? 2x + 4y = 6x - y
    9·1 answer
  • A car rental costs $50 for the first day. Additional days cost $35 per day, unless the car is rented for 7 days or more, in whic
    11·2 answers
  • HELP PLZ ASAP I AM VERY CONFUSED!!
    9·2 answers
  • The triangle circumscribes the circle. Find the perimeter of the triangle. <br> PLEASE HELP
    5·2 answers
  • Cinco estudiantes tienen x canicas cada uno. Cuando reúnen todos sus canicas, la cantidad reunida es menor que 45
    9·1 answer
  • Please help me im dying help
    5·2 answers
  • Please someone help me. I need to bring my grade up... please :(
    15·1 answer
  • 4&lt;-2x+3&lt;9<br> Graph the inequality
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!