1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
1 year ago
8

Classify the polynomial by the number of terms. 5x2 + 3x – 8

Mathematics
1 answer:
Lubov Fominskaja [6]1 year ago
7 0

\large\textsf{\textbf{Answer\::}}

trinomial

\Large\textsf{\textbf{Calculations\::}}

If a polynomial has one term , it's a <u>monomial </u>.

If a polynomial has two terms , it's a binomial .

If a polynomial has three terms , it's a trinomial .

If a polynomial has 4 or more terms , it's a polynomial .

Since the given polynomial has three terms , it's a trinomial .

\footnotesize\texttt{hope\:helpful~}

You might be interested in
Two number cubes are rolled.
Olegator [25]
Cubes have 6 numbers
3 odd, 3 even

probablity=desiredoutcome/totalpossibleoutcomes
there are 6 total desired outcomes (3 on each cube)
total possible, there are 6*6 or 36 total possible outcomes
so 6/36 or 1/6 chance
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The histogram below shows the number of weeks Jimmy spent different amounts of money to fill the gas tank in his car. If the gra
sammy [17]

Answer:

A. The difference in the heights of the bars will not appear as great.

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help I don't get this one
Semenov [28]
Its A you just have to count the lines and say the numbers 1-4
7 0
3 years ago
An adult ticket costs $5.25 and a child ticket costs $3.05. If $498.60 were collected for 100 tickets, how many child tickets we
lisabon 2012 [21]

Answer:

work is shown and pictured

6 0
3 years ago
The given triangles are similar. Solve for x.
Maru [420]
The first one is 21.93 rounded up to 22.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons. Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who offers a better deal?
    8·1 answer
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • -<br> 3/5 x = 15 Solve this question please
    5·2 answers
  • (If A+B+C=180) <br>tan 2A + tan 2B + tan 2C = tan 2A tan 2B tan 2C​
    11·1 answer
  • If you take 7 cards frim a deck of 52 cards, how many cards do you have?
    13·1 answer
  • PLEASE HELP WITH THESE QUESTIONS
    9·2 answers
  • Please help me i’ll appreciate it
    11·1 answer
  • An important factor in selling a residential property is the number of times real estate agents show a home. A sample of 23 home
    5·1 answer
  • Solve. Show work<br><br> Y = -1/2 (-2) + 2
    14·2 answers
  • The ratio of births to deaths worldwide on one day in 2018 was about 5:2. If there were about 350 000 births that day, how many
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!