
Hope you could get an idea from here.
Doubt clarification- use comment section.
Answer:
multiply by 2
Step-by-step explanation:
5x2=10
10x2=20
If Walter rode 12 times and 24 was deducted, then each bus ride costs :
24/12 = $ 2 per ride
2)Negative linear association because the line is straight and it’s going down meaning it’s negative
Answer:
$0.75 per lemon
Step-by-step explanation:
Express the ratio on the left as a decimal:
$3/(4 lemons) = $?/lemon
0.75 $/lemon = ? $/lemon
0.75 = ?
The unit rate is $0.75 per lemon.