1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
2 years ago
10

I Really need help! I don’t understand this! Will give 100 points!

Mathematics
2 answers:
JulsSmile [24]2 years ago
7 0

Answer:

All pair COMBINATION are supplementary (Opposite)

Step-by-step explanation:

According to theorem about inscribed quadrilateral

  • The opposite interior angles of an inscribed quadrilateral are supplementary .
  • I.e there sum is equal to 180°

<O+<Q=180

<P+<R=180

Svetllana [295]2 years ago
7 0

Answer:

m∠O and m∠Q are supplementary

m∠P and m∠R are supplementary

Step-by-step explanation:

<u>Cyclic quadrilateral</u>:  a quadrilateral drawn inside a circle where every vertex of the quadrilateral touches the circumference of the circle.

<u>Theorem</u>:  Opposite angles in a cyclic quadrilateral add up to 180°

<u>Supplementary angles</u> are two angles whose measures sum to 180°

Therefore, the opposite angles in a cyclic quadrilateral are supplementary:

m∠O + m∠Q = 180°

m∠P + m∠R = 180°

You might be interested in
Pie graphs should be used when the data is represented as a percentage.<br><br><br> True<br> False
horrorfan [7]

Answer: True

Hope this helps!

3 0
3 years ago
If RSTU is a rhombus, find the measure of angle RUT.
Schach [20]

<u>Finding x:</u>

We know that the diagonals of a rhombus bisect its angles

So, since US is a diagonal of the given rhombus:

∠RUS = ∠TUS

10x - 23 = 3x + 19                      [replacing the given values of the angles]

7x - 23 = 19                                [subtracting 3x from both sides]

7x = 42                                       [adding 23 on both sides]

x = 6                                           [dividing both sides by 7]

<u>Finding ∠RUT:</u>

We can see that:

∠RUT = ∠RUS + ∠TUS

<em>Since we are given the values of ∠RUS and ∠TUS:</em>

∠RUT = (10x - 23) + (3x + 19)

∠RUT = 13x - 4

<em>We know that x = 6:</em>

∠RUT = 13(6)-  4

∠RUT = 74°

8 0
3 years ago
Is -0.5 an integer? Explain.​
Drupady [299]
Yes, -0.5 is an integer because it is a negative number. Any number that is positive or negative is an integer.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nolan correctly spelled 13/16 of his spelling words how is 13/16 written as a decimal
ivolga24 [154]

Answer:

0.8125

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you guys please help me. i don’t need the explanation i just need the answer
Fittoniya [83]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

AOB + BOC = AOC

AOC = 90 since  the lines are perpendicular

6x-12 + 3x+30 = 90

Combine like terms

9x + 18 = 90

Subtract 18 from each side

9x+18-18 = 90-18

9x = 72

divide by 9

9x/9 = 72/9

x = 8

AOB = 6x - 12

         = 6*8 - 12

          = 48 -12

        = 36

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Helpp plz very stuck
    10·2 answers
  • Part A: Larry earned $11 walking his neighbors' dogs on Saturday. He earned some extra money on Sunday doing the same thing. W
    9·1 answer
  • Simplify 1/9-1/x<br> 1/81-1/x^2
    7·1 answer
  • You have 17 coins. They are pennies and quarters. They amount to $3.53. Write and solve a syste of equations to determine how ma
    7·1 answer
  • Tessa buys a silver coat rack priced at $224. Shipping and handling are an additional 19 % of the price. How much shipping and h
    12·1 answer
  • Which of the following is a solution to the equation 16=4x-4?<br> a.-5<br> b.-4<br> c.5<br> d.16
    13·2 answers
  • Arby's advertises $5 for 3 Beef and Cheddar sandwiches. How much is the per sandwich?
    6·2 answers
  • Because Helen was prepared to pay cash for a yellow car with a marked price of $9200 she was given a discount of $1012 what perc
    12·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
  • Help me please i really need help
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!