1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
2 years ago
9

Mike is a veterinarian. He is placing a nine-line job ad for an assistant.

Mathematics
1 answer:
Akimi4 [234]2 years ago
4 0

The solution to the piecewise problem given are :

  1. Difference in cost of 2 and 3 line ad is 0
  2. Cost of 10-line ad = $108
  3. Cost of 11 - line ad = $117

From the piecewice function given :

x = number of lines in ad

The cost of ad when x ≤ 3 is 45

Hence, the cost of a 2 and 3 line ad is 45, Therefore, the difference is 0 ;

The cost of a 10 - line ad ;

x = 10

Cost = 45 + 9(x - 3)

Cost = 45 + 9(10 - 3)

Cost = 45 + 9(7)

Cost = 45 + 63 = 108

The cost of a 11 - line ad ;

x = 11

Cost = 45 + 9(x - 3)

Cost = 45 + 9(11 - 3)

Cost = 45 + 9(8)

Cost = 45 + 72 = 117

Hence, the solution to the piecewise related questions.

Learn more :brainly.com/question/12561612?referrer=searchResults

You might be interested in
Graph y = 2x + 1<br> Help pleaee
jonny [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 7-(-19)-18(-19)+18
riadik2000 [5.3K]

Answer:

386

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
GIVING 100 POINTS FOR THESE 3 PROBLEMS
mart [117]

Answer:

Step-by-step explanation:

A=\frac{a+b}{2}*h=\frac{4+7}{2}*3=16.5cm^2

A=\frac{ab}{2} =\frac{4*6}{2} =12in^2

A=wl=6*5=30in^2

12+30=42in^2

A=\frac{a+b}{2}h=\frac{28+40}{2}*30=1020ft^2

Wall = A=\frac{ab}{2} =\frac{6*30}{2}=90ft^2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
Dahasolnce [82]

Answer: balut 3 to 4

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
2 step equations 5x+7=27 2p-15=35 c/2-15=-5 Please help
kvasek [131]
5x + 7 = 27

5x = 27 - 7
5x = 20
x = 20 ÷ 5
x = 4

2p - 15 = 35

2p = 35 + 15
2p = 50
p = 50/2
p = 25
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the linear inequality that describes the graph. The gray area represents the shaded region
    5·2 answers
  • The graph that is made up of two straight lines, which has an absolute maximum or absolute minimum, and is symmetric belongs to
    13·1 answer
  • A basketball player made 48% of the shots she attempted. If she made 36 baskets, how many shots did she attempt
    13·1 answer
  • Use this triangle.
    6·1 answer
  • Coordinate Help?
    9·1 answer
  • Zoom in to see it more clear!
    5·1 answer
  • How to find coordinates -2,4<br>​
    13·2 answers
  • The endpoints of the diameter of a circle are (6,5) and (-2, 3). Which equation represents the circle?
    11·1 answer
  • for each 24mm of coloured fabric Gordan uses 1.2cm of white fabric. Express the amount of white fabric to coloured fabricas a ra
    15·1 answer
  • The functions f(x) and g(x) are shown on the graph.<br> f(x) = |x|<br> What is g(x)?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!