1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
1 year ago
7

Find the Answer to y = [???]

Mathematics
1 answer:
marishachu [46]1 year ago
7 0

Answer:

Y=60°

...............

You might be interested in
Help !!?!?! Emergency....A relative frequency table is made from data in a frequency table.
jeka57 [31]
33% Because Total for line A was 53%-20% From column C Equals 33%
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The slope of the line y=2/3x+5/9 is M=
beks73 [17]

Answer: 7

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
On a recent trip to the convenience​ store, you picked up 3 gallons of​ milk, 6 bottles of​ water, and 8 ​snack-size bags of chi
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

The answers to the question are as follows

A bottle of water costs  $2.00

A gallon of mik cots $4.10 and

A bag of chips costs $1.00

Step-by-step explanation:

To solve the question, it is important to note that it is a word problem hence we read the question carefully to clearly understnd and be able to interprete the message from any perspective

We list out the variables as follows

Number of gallons of milk = 3

Number of bottles of water = 6

Number of chips bags = 8

Bill before tax = $32.30

Price of a bottle of water = twice the price of a bag of chips

Price of a gallon of mlk  = $ 2.10 + price of a bottle of water

Therefore in order to find out how much each item costs let us call the price of  bottle of water $x say

This means that the price of a bag of chips = x/2 and

The price of a gallon of milk = x + $2.10

Therefore  we have by multiplying the prices of the items to their respective quantities and summing up

$(6x + 3(x+2.1)+ 8 x/2) = $32.3

This gives by expanding the values 6x+3x+6.3+4x =32.3

13x+6.3 =32.3

13x = 32.3 - 6.3 = 26

Dividing both sides by 13 gives

x = $2.00

This means that a bottle of water costs  $2.00

A gallon of mik cots $2.00+$2.10 = $4.10

A bag of chips costs x/2 which is equal to $2.00/2 = $1.00

8 0
3 years ago
What is the unit rate of $46 for 5 toys
natita [175]
$46 divided by 5 which equals $9.50
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jenny's father works at the local grocery store. He just finished setting up a display of soup cans in the shape of a triangle.
Anit [1.1K]
If i’m correct, the answer is simply 48!!
7 0
1 year ago
Other questions:
  • The median and mean<br> PLZ HELP
    11·1 answer
  • Linda and Carrie made a trip from their hometown to a city about 200 miles away to attend a friend's wedding. The following char
    11·1 answer
  • The town of Madison has a population of 25000. The population is increasing by a factor of 1.12 each year.
    10·1 answer
  • I’m not sure if my answers are right but you’re supposed to find the length of AC and QR (simplified)
    14·1 answer
  • What is 1 divided by -1/2
    12·1 answer
  • If 12 eggs are needed to make one angel food cake how many cakes can be made with 60 eggs
    15·2 answers
  • Use the given information to find the amount A in the account earning compound interest after 6 years when the principal is $350
    14·1 answer
  • What is the smallest number greater than 1 that leaves a remainder 1 when divided by each of 2, 3, and 4?
    8·1 answer
  • 1) What is the volume of the container?
    8·1 answer
  • Can you guys help me solve this equation with step-by-step help, please...
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!