Answer:
6.6%
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
- $3.39/9 = $0.37 per oz of chips
K is the right answer for the problem!
Answer:
jeub42hg24h vhrj vjo24 ve4goj
Step-by-step explanation:
Answer:
Easy
Step-by-step explanation:
To find the perimeter, add all the sides together.
12+16+20=48
To find the area, you multiply the sides that make the right angle of the triangle,
12×16=192
And divide it by two. This step is important as if you don't divide it by two, you will end up with the area of a square.
192÷2=96
Finito. Oh and don't forget to add units.
Cm for perimeter and Cm(squared) for area. :)