1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lapatulllka [165]
3 years ago
5

A pitcher of water contains 1/4 of water. The water is poured equally into 5 glasses. How many liters of water are in each glass

Mathematics
2 answers:
IRINA_888 [86]3 years ago
7 0
Hey there!

To solve this, divide the numbers 1/4 and 5 . . .

1/4 = 1/4

5 = 5/1

1 x 1 = 1

4 x 5 = 20

= 1/20

1/20 is already in it's simplest form, so it doesn't need to be simplified.

There are 1/20 liters of water in each glass.

Hope this helps you.
Have a great day!
alexandr1967 [171]3 years ago
7 0
Divide 1/4 by 5 and that will give u ur answer
You might be interested in
Please tell me an easy explanation on how to answer this correctly.
Pavlova-9 [17]

Answer:

-3 - - 6 = 3

2 - - 8 = 10

Step-by-step explanation:

You use keep change change. When subtracting negative you get the first number change the sign to the opposite, then change the second numbers sign

<h2>example -     -3 - - 6</h2><h2>                       -3 + 6</h2><h2>                       2 - - 8</h2><h2>                       2 + 8</h2>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help
goldfiish [28.3K]

Answer: the answer is 80. Hope this helps

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
13.) Which of these is a better deal, on a per ounce basis?
Gala2k [10]

Using proportions, it is found that the better deal, on a per ounce basis, is given by:

  • A a 30 oz. box of Tasty Wheats for $4.20

<h3>Proportion</h3>
  • To find the better deal, we use <em>proportions </em>to find the cost per ounce, that is, dividing the cost per the amount of ounces. The <em>better deal </em>is the one with the smaller cost per ounce.

For each option, the costs per ounce are given by:

  • A a 30 oz. box of Tasty Wheats for $4.20:

C_a = \frac{4.2}{30} = 0.14

  • B a 24 oz. box of Cherry Oats for $3.60

C_b = \frac{3.6}{24} = 0.15

  • C a 42 oz. Box of Giganto Flakes for $6.30

C_c = \frac{6.3}{42} = 0.15

  • D a 42 oz. Box of Giganto Flakes for $6.30

C_d = \frac{6.3}{42} = 0.15

Due to the <em>smaller cost</em>, option A is the better deal.

To learn more about proportions, you can take a look at brainly.com/question/24372153

5 0
2 years ago
A 25-inch television has a screen that is 15 inches high. How wide is the screen?<br><br> inches
Firdavs [7]

Answer:

20 inches

Step-by-step explanation:

Use the Pythagorean Theorem.

a^2 + b^2 = c^2\\15^2 + b^2 = 25^2\\225 + b^2 = 625\\b^2 = 400\\b = \sqrt{400} \\b = 20

8 0
2 years ago
There are 60 minutes in an hour the total number of minutes is a function of the number of hours as shown in the table does the
Debora [2.8K]
It is the first one lmk if I get it right but I’m pretty sure it’s the first one
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For the data in the table does Y very directly with X
    14·1 answer
  • Which statement is true about the ray passing through points B and C?
    5·2 answers
  • Expanded version of 8x 43
    10·1 answer
  • In traveling across flat land, you notice a mountain directly in front of you. Its angle of elevation (to the peak) is . After y
    11·1 answer
  • A stemplot is one way to display these batting averages as shown Below in this type of display the entry three 5/6 to notes and
    5·1 answer
  • Help very bad due in 10 mins
    10·1 answer
  • Find the value of y, given value of x.
    15·1 answer
  • A color printer prints 8 pages in 5 minutes.<br> How many minutes does it take per page?
    5·1 answer
  • The sum of three numbers is 52. The difference of the largest and the smallest is 48, and the sum of the two smaller numbers is
    14·2 answers
  • Please help me with this
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!