Answer:
depreciable value = $72,000 - $6,000 = $66.000
depreciation expense per unit produced = $66,000 / 500,000 units = $0.132 per unit
depreciation expense year 1 = 90,000 x $0.132 = $11,880
depreciation expense year 2 = 82,000 x $0.132 = $10,824
depreciation expense year 3 = 94,000 x $0.132 = $12,408
Year Depreciation expense Book value
0 $0 $72,000
1 $11,880 $60,120
2 $10,824 $49,296
3 $12,408 $36,888
Answer:
72 days
Explanation:
The computation of the accounts payable turnover ratio is shown below:
Accounts payable turnover ratio = Total Purchases ÷ Average Accounts payable
As we know that
Cost of goods sold = Beginning inventory + total purchases - Ending inventory
i.e
Total Purchases = Cost of goods sold + Ending Inventory – Beginning Inventory
= $550,000 + $101,000 - $120,000
= $531,000
So, the account payable turnover ratio is
= $531,000 ÷ $105,000
= 5.06 times
Now in days it is
= 365 days ÷ 5.06 times
= 72 days
Answer: d. national saving.
Explanation:
In a closed economy, GDP is calculated by adding Consumption, Investment and Government purchases. The investment in this instance can be thought of as National Saving.
National saving is the difference between the income in the country and the consumption and government purchases. It represent what households and the government save up from their income sources which can be used for investment.
Ocean sediment core provides a climate record of the past 70 million years.
1880 is the reliable global record which we can say the climate began. Proxies(climate) helps the scientists to determine the climatic patterns even before starting record-keeping.
Some examples of proxies are sub-fossil pollen, lake and ocean sediments, tree rings, and ice cores. Climatic of the time influenced the growth rate of proxies material. It is from proxies where we can recover quantities of particular isotopes from climatic changes.
The combination of proxies can produce temperature reconstruction which is longer the instrumental temperature.
Answer:
Explanation:
X001 Sales volum = 3000*$20 = $60,000
X002 Sales volum = 3000*$10 = $30,000
Total $90,000
Allocated to X002 based on sales volum is 33.33% (30,000/90,000) of the 60,000, which is $20,000
Cost per unit of X002 is $6.67 ($20,000/3,000). Sells 1000 units, $6.67*1000 = $6670.
Gross profit = Revenue $10,000 - Cost $6670 = $3330 in gross profit