1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
3 years ago
11

Assume that an asset costing $72,000 is expected to produce 500,000 units and have a salvage value of $6,000. The first year, 90

,000 units are produced; the second year, 82,000 units are produced; the third year, 94,000 units are produced. Using the units-of-production method, complete the following:
Year Depreciation Expense Book Value
0 — $72,000
1 fill in the blank 1 fill in the blank 2
2 fill in the blank 3 fill in the blank 4
3 fill in the blank 5 fill in the blank 6
Business
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
3 0

Answer:

depreciable value = $72,000 - $6,000 = $66.000

depreciation expense per unit produced = $66,000 / 500,000 units = $0.132 per unit

depreciation expense year 1 = 90,000 x $0.132 = $11,880

depreciation expense year 2 = 82,000 x $0.132 = $10,824

depreciation expense year 3 = 94,000 x $0.132 = $12,408

Year          Depreciation expense          Book value

0                              $0                             $72,000

1                          $11,880                          $60,120

2                         $10,824                         $49,296

3                         $12,408                         $36,888

You might be interested in
The ____, which said broadcasters must operate in the "public convenience, interest or necessity," became the foundation for all
Norma-Jean [14]
<span>Radio Act of 1927 The FCC still uses this standard as part of its consideration when issuing broadcast licenses.</span>
4 0
3 years ago
Ceres corporation acquired a mineral mine for $6,000,000 of which $600,000 was ascribed to land value after the mineral has been
myrzilka [38]

Answer:

$11,880,000

Explanation:

Depletion is an estimated cost of a natural resource that is extracted. This resource is expensed as the extraction is made.

As per given data

Value of Rights = $60,000,000

Land Value = $600,000

As we know land does not depreciate or depleted.

Depletion Value = $60,000,000 - $600,000 = 59,400,000

Estimated resources = 9 million units

Resources extracted in the period = 1.8 million units

Depletion expense is based on ratio of the amount of extraction in period to the total expected resource.

Depletion Expenses = $59,400,000 x 1.8 million units / 9 million units = $11,880,000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
List two types of cash flows an investor can expect to receive from an investment in stock. Explain the volatility of each of th
nlexa [21]
Transactions must be segregated into the three types of activities presented on the statement of cash flows: operating, investing, and financing.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The term _____ is defined as the activity, set of institutions, and processes for creating, communicating, delivering, and excha
lubasha [3.4K]

Answer:

Marketing

Explanation:

There are various explanations for the term Marketing. It is essentially a group of activities aimed at creating a valuable customer relationship. Unlike traditional approaches which planned their activities based on what the customers would buy, the Marketing approach takes decisions based on wht the customer wants/needs. It places customer at the center and all the activities revolve around them.

7 0
2 years ago
In the Republic of Sildavia, a market basket of goods and services cost $130 in 2009, $140 in 2010, and $160 in 2011. Based on t
yarga [219]

Answer:

23.07%

Explanation:

For computing the inflation rate first we have to determine the price index for 2011 which is shown below:

Price index for 2011 is

= (market basket of goods and services cost in year 2011) ÷ (market basket of goods and services cost in year 2009) × 100

= ($160) ÷ ($130) × 100

= 123.07%

Now the inflation rate is

= (Price index for 2011 - price index for 2009) ÷ (price index for 2009) × 100

= (123.07 - 100) ÷ (100) × 100

= 23.07%

And, the price index for 2009 is

= ($130) ÷ ($130) × 100

= 100%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The commission may deny an application for any license and may refuse to accept a report of appointment if
    7·1 answer
  • Which of the following statements is FALSE?a. Electronic procurement systems can aid a company in saving both time and money.b.
    12·1 answer
  • Padco averages $15 million worth of inventory in all of its worldwide locations. They operate 51 weeks a year and each week aver
    15·1 answer
  • First Link Services granted 20 million of its $1 par common shares to executives, subject to forfeiture if employment is termina
    10·1 answer
  • Clu, Dolf, and Elton do business as Fertile Valley Farm. Clu s relationship to the firm ends, but it continues to do business. T
    11·1 answer
  • Oslo Company prepared the following contribution format income statement based on a sales volume of 1,000 units (the relevant ra
    7·1 answer
  • POSSIBLE POINTS:
    13·1 answer
  • In some very small countries, ConveyerPape recognizes that the cost of navigating the legal system and establishing a distributi
    5·1 answer
  • Rachel Radcliff earns an annual salary of $165,480. 42. How much Social Security taxes will be deducted from her salary in Novem
    5·1 answer
  • When a private company wants to offer stock on the stock market, they go through the _______ process.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!