1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
1 year ago
5

How do you solve this??

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]1 year ago
3 0

Since diagonals bisect each other, both halves of a diagonal have the  same length.

5y-5=y+23\\4y=28\\y=7\\\\2x-0=x+2\\x=2

Therefore b)

You might be interested in
A candy machine can make 25.15 pounds of candy in an hour. How much candy can it make in 6.5 hours?
xxMikexx [17]

Answer:

i believe its 163.475 pounds of candy

Step-by-step explanation:

i multiplied 25.15 by 6.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 people equally share bill rs 98.10 how ​
AnnZ [28]

Answer:

16.35Rs would be paid by everyone.

Step-by-step explanation:

98.10/6

=16.35Rs would be paid by everyone.

Hope it will help you :)

3 0
2 years ago
A polygon with 12 sides is called a/an <br> a. dodecagon. <br> b. pentagon. <br> c. undecagon.
Pepsi [2]
The answer is A. dodecagon.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Area of the polygon below
Dimas [21]
24×(23-7)+7×10=454u²
4 0
2 years ago
A mother is three times as old as her daughter, and the sum of their ages
garri49 [273]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

If m = Mother's age and d = daughter's age, we can make the following equations

m = 3d

m + d = 44

Now, using substitution, we can substitute m for 3d in the second equation:

3d + d = 44, 4d = 44, d = 11

Then, we can plug d into the first equation: m = 3(11) = 33

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 3
    11·1 answer
  • I´M NOT SURE HOW TO USE THIS INFORMATION / SOLVE AND FILL OUT THE CHART.
    13·1 answer
  • What is the step by step answer of 3 + 1 1/4=
    10·2 answers
  • Two quadratic functions are shown.
    9·2 answers
  • What is the area of the figure?
    7·1 answer
  • The graph of f(x) = (0.2)(x + x - 12x) is shown.
    5·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • Chet and Wesley sold gift wrap for a school fund-raiser.
    8·1 answer
  • The perimeter of a square is 54 cm.Find the length of a diagonal, rounding to the nearest tenth
    15·1 answer
  • What is the name of the point where the sides of an angle intersect
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!