1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
2 years ago
11

The table gives information about the speeds, in kilometres per hour, of 80 motorbikes as each pass under a bridge.

Mathematics
1 answer:
natka813 [3]2 years ago
6 0

The modal class is 70 - 80 and the mean speed is 66.4

<h3>How to determine the modal class?</h3>

The table of values is given as:

Speed    Frequency

40 - 50          10

50 - 60          16

60 - 70          19

70 - 80          23

80 - 90          12

The modal class is the class with the highest frequency

The class 70 - 80 has the highest frequency of 23

Hence, the modal class is 70 - 80

<h3>How to determine the mean?</h3>

Rewrite the frequency table to include the class midpoints

x             f

45          10

55          16

65          19

75          23

85          12

The estimate of the mean speed is then calculated as:

\bar x =\frac{\sum fx}{\sum f}

So, we have:

\bar x = \frac{45* 10 +  55 * 16 + 65 * 19 + 75 * 23 + 85 * 12}{80}

Evaluate

\bar x = 66.4

Hence, the mean speed is 66.4

Read more about mean and mode at:

brainly.com/question/14532771

#SPJ1

You might be interested in
Synplifying expressions<br> 4x-2x-20x+x
Sladkaya [172]

Answer:

-17x is the answer mark me brainliest

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help fast PLEASEEEE
AysviL [449]

Answer:

sorry can't help search it up on the internet

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What number should be added to both sides of the equation to complete the square?<br> x² - 6x=5
Neko [114]

Answer:

x= ±√14+3

Step-by-step explanation:

.......................................................................................

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
anastassius [24]
Divide 3 1/4 with 4.55
6 0
2 years ago
Can someone please answer these questions???!
Leto [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

sub in all your x values into the linear equation it gives you

once you have your table you should be able to figure out the rest if the questions !!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you graph with a y-intercept of -1/2.
    13·1 answer
  • You bought a large container of fruit punch. The label on the container says there are 128 FL Oz of fruit punch in the container
    5·2 answers
  • What is the pattern of 110 150 what is the answer
    6·1 answer
  • 5) Jessica has to take a train from New York to New Jersey. She looks at the map to plot her route. If 1cm equals 10
    9·1 answer
  • Does xy - 2 =9 represents a linear function
    14·1 answer
  • Can you guys help me?
    12·1 answer
  • Slope intercept of (6,-2) and (12,1)
    9·1 answer
  • I need help someone help
    9·2 answers
  • A circular "Do Not Enter" road sign has a diameter of 54 centimeters. Which measurement is closest to the area of the sign in sq
    11·1 answer
  • What is the classification for this polynomial?<br> u^2 v^3 w
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!