1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
1 year ago
11

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

Mathematics
1 answer:
irina [24]1 year ago
7 0

Answer:

<h2><u><em>3.68$</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

  • we can solve with an equation

5 : 1.15 = 16 : x

x = 1.15 * 16 : 5

x = 18.04 : 5

x = <u><em>3.68</em></u>

<u><em></em></u>

check

5 : 1.15 = 16 : 3.68

4.34 = 4.34

the answer is good

You might be interested in
A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan
ch4aika [34]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes

4 0
2 years ago
Please help <br><br>the question is beloww
madam [21]

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

(x-3y=136) + (18x+3y=288) We collect both processes to make y's disappear

19x=-152

x=-8

5 0
3 years ago
Jackson has 180 pieces of gum. He wants to share the pieces equally with his friends. Which table shows the relationship between
mars1129 [50]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Two times the greater of two consecutive integers is 9 less than three times the lesser integer. What are the integers?
blondinia [14]
Let the two integers be x and x + 1, then
2(x + 1) + 9 = 3x
2x + 2 + 9 = 3x
3x - 2x = 11
x = 11

Therefore, the integers are 11 and 12.

6 0
3 years ago
What does the strategy 'Dont get bogged down' mean
kap26 [50]
It means not to get too invested in details or to become so invested in something that you can’t focus on anything else.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Natalie is shopping at a used book and music store. A sign advertise 4 cds for $12. What is the unit rate for the cost of 1 cd?
    9·2 answers
  • Which measure best represents the spread of the data shown below and what is its value? 10, 9, 8, 30, 7, 8, 9, 6, 7, 11
    6·1 answer
  • explain why a graph that fails the vertical-line test does not represent a function. Be sure to use the definition of a function
    6·2 answers
  • (HELPING WITH 6TH GRADE HOMEWORK)
    11·1 answer
  • a bag of flour contains 8 cups of flour a batch of cookies requires 1 2/5 cups of flour how many batches of cookies can you make
    6·1 answer
  • Verify that 3x(5x^2 -7x +12) is equivalent to the 15x^3 -21x^2 +36x
    8·1 answer
  • X/7-3=-6/7 <br> How do I solve this
    13·1 answer
  • Arrange the expression in increasing order of their values
    10·1 answer
  • Three friends got the prize money worth 36,000. The first friend would get three times the amount of the third friends portion.
    15·1 answer
  • A train accelerates at 2.2 m/s^2. With an initial velocity of 22 m/s, what will be the velocity of the train after 19 s
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!