1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
5

A factory sells backpacks for $40.00 each. The cost to make 1 backpack is $10.00. In addition to the cost of making backpacks, t

he factory has operating expenses of $12,000 per week. The factory’s goal is to make a profit of at least $9,800 per week. Which inequality represents the number of backpacks, x, that need to be sold each week for the factory to meet this goal?
Mathematics
2 answers:
Marrrta [24]3 years ago
5 0

Answer:

30

Step-by-step explanation:

vlabodo [156]3 years ago
4 0

Answer:

300 Backpacks each week]

Step-by-step explanation:

dont have an explanation srry but the answer is totally 300 backpacks a week

You might be interested in
I need help please I suck at math
Scrat [10]
It’s b I’m positive because I did 1.25 to the power of 3 and put that into fractional form
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Change the radians to degrees
Ivan
The method of changing a degree to a radian is to multiply with 1/180
5 0
3 years ago
pamela wants to buy a new mercedes.The mercedes wheel has a radius of 35', what is the area of the mercedes wheel?
Leokris [45]
Pamela wants to buy a new mercedes.The mercedes wheel has a radius of 35', what is the area of the mercedes wheel? the answer would be 3848.45
5 0
3 years ago
If gasoline costs $2.14 per gallon, and you drive 500 miles In a car that gets 30 mpg, what is the cost of the gasoline? Round g
lyudmila [28]

Answer:

First, you would calculate how many gallons of gasoline the car gets. To do this, divide your total mileage of 500 miles by the mpg (30). Now you know how many gallons of gasoline will be used by the car. After calculating, you get 16.67. Multiply this by how much it costs per gallon of gasoline, and you get an answer of $35.7. Hope

Step-by-step explanation:


8 0
2 years ago
Two objects that are the same shape but not the same size are ___
Sophie [7]

Answer:

<u>The answer to your question: </u><u><em>Similar </em></u>

Step-by-step explanatioN

i picked this answer because they have one comparison- same shape

what is comparison- the same features in something  between 2 objects or more

this also means similar

so it is similar

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the Two-Transversal Proportionality Corollary to find the value of x.
    8·2 answers
  • Which relationship describes angles 1 and 2?
    14·1 answer
  • Simplify 4d^2-3d+6
    5·1 answer
  • What solve I just now made this up so get it right? <br><br> 6(5x+7)56&lt;78x
    6·1 answer
  • Solve the equation for x.<br><br><br>-x/10 = 7<br><br><br>x = _______
    10·1 answer
  • Is anyone who is Asian tell me how to make rice that not to over cook and not undercook in a rice cooker
    15·2 answers
  • 1. An alligator's tail length, T, varies directly as its body length, B. An alligator with a body length of 7 feet has a tail le
    15·1 answer
  • Aubrey walks 15 miles in 4 hours at what unit rate does Aubrey walk?
    8·2 answers
  • picture above
    15·2 answers
  • 2) Alicia subtracted a number from 5000 and got answer of 1852. What was the number ht she subtracted ​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!