Hallo! Her er svaret ditt på dette spørsmålet! ☺
Answer: If you are solving by Substitution, your answer will be...
Point form : (-6,4)
Equation form : x=-6 , y=4
Step-by-step explanation: Solve for the first variable in one of the euations, then substitute the result into the other equation.
Hope this helps you out! ☺
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Well, we can find the answer by multiplying the two fractions. 3/4*1/8 equals 3/32.
Four people read 6to 8 books.
Because the shape is a cube, we know that all sides must be 5cm. To find the area of a side, you do base × height, so 5 × 5 = 25. If you look at the net, you'll notice that there are 6 faces, which means you have to do 25 × 6 = 150cm^2. I hope this helps!