1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
1 year ago
11

Read the following two statements. Then, if possible, use the Law of Detachment to draw a conclusion. The doctor recommends rest

if the patient has the flu. The doctor recommends rest. not possible The patient does not have the flu. If the doctor recommends rest, the patient has the flu. The patient has the flu.
Mathematics
1 answer:
ra1l [238]1 year ago
8 0

The doctor recommends rest if the patient has the flu. Then the correct option is A.

<h3>What is decision-making?</h3>

Determining the proper option, acquiring evidence, and exploring various options are all steps in the decision-making process.

Read the following two statements.

Then, if possible, use the Law of Detachment to draw a conclusion.

Then the correct option is A.

The doctor recommends rest if the patient has the flu.

More about the decision-making link is given below.

brainly.com/question/3369578

#SPJ1

You might be interested in
At the end of the day, Mr. Díaz drains the pool. The equation
Charra [1.4K]

Answer: 6 minutes.

Step-by-step explanation: You can use a graphing calculator to see the exact graph, but you're trying to figure out what value of x gives you a y of 0. -50 times 6 is 300, plus 300 equals 0.

7 0
2 years ago
What is the estimated difference? Round each number to the nearest ten thousand before finding the difference. 6,609,707 – 147,7
jok3333 [9.3K]
6,610,000-150,000= 6,460,000
7 0
3 years ago
Cindy claims that 4^x/12^x=1/3
pav-90 [236]
A whole number that would support Cindys claim would be 2 because if u do the ,math it would be 8/24 which would be .333 repeating which is simplify to 1/3 and i do not know a number that would not work
4 0
2 years ago
Jerry purchased three pens for $1.19 each and six notebooks for $2.29 each. How many did Jerry spend altogether?
Masteriza [31]

Hi!

We will find the sum you are looking for like this:

3 * 1,19$ + 6 * 2,29$ = 3,57$ + 13,74$ = 17,31$.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
amanda increased the amount of protein she eats evry day from 48 to 54 g by what percentage di amanda increas3 the amount of pro
sammy [17]

Answer:

the amount increased by approximatley 12%

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Kevin gets and auto loan of $12,000 at 8% annual interest. The terms of his loan state that he has to pay 292.96 each month for
    9·1 answer
  • [ PLS HELP ]At a city hospital, 40 boys and 50 girls were born yesterday. What is the probability that the next baby born will b
    14·2 answers
  • 10 boys share 7 bars equally.What fraction of a bar does each boy get?
    9·2 answers
  • A metric unit of measuring length that equal to 10 meters is called a
    12·1 answer
  • Anybody know this question
    11·2 answers
  • Complete the explanation of a real world situation that could be modeled
    12·1 answer
  • .........................................................................................................
    5·1 answer
  • (1/10 * 1/10 * 1/10) = (- 10) ^ 3<br> Is it true or false
    8·1 answer
  • A ball of radius 14 has a round hole of radius 4 drilled through its center.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!