1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa86 [58]
2 years ago
14

An awards dinner costs $225 plus $5 for each person making reservations the total bill is $735 how many people attended the dinn

er
Mathematics
1 answer:
suter [353]2 years ago
3 0

The number of people attended dinner is 102.

<h3>What is an Equation ?</h3>

An equation is a mathematical statement when two algebraic expressions are equated by an equal sign.

It is given in the question that

An awards dinner costs $225 plus $5 for each person making reservations

the total bill is $735

people attended the dinner = ?

Let x number of people attended the dinner

$225 + $5 * x = $735

5x = 735-225

5x = 510

x = 102

Therefore , 102 people attended the dinner.

To know more about Equation

brainly.com/question/10413253

#SPJ1

You might be interested in
Which phrase matches the algebraic expression below? (1 point)<br> 3(x + 7) + 10
svp [43]

Answer:

Add 10 to three times  the value of x minus 7.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would you factorise 3y + 12
Flauer [41]

Answer:

lol it so easy man 3(y+4) is the answer

7 0
3 years ago
Purchased additional office equipment by cheque from Jaya RM 6000 .which is debit and credit​
viktelen [127]

Answer:

6000RM=RP10000000000

7 0
3 years ago
Area of a circle w a radio us 6
Charra [1.4K]
 the answer is pi36 bc the formula for area is pir^2
8 0
4 years ago
How do I solve the inequality for x in this problem: 7 ≤ -9 - 4x
katovenus [111]

Answer:

-4 less than or equal to x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mr. smith had four daughters Each daughter had 4 kids how many kids did me.smith have
    11·2 answers
  • 1. Find the product of 2.1 and 3.4.
    7·2 answers
  • Explain how 21/100 is greater than 1/5
    8·2 answers
  • Sketch the asymptotes and graph the function y=6/(x-2)+4
    11·2 answers
  • Suppose you construct lines L, M, and N so that L is perpendicular to M and L is parallel to N. which of the following is true.
    15·1 answer
  • Express the fraction 11/30 in decmail form
    15·2 answers
  • 6
    12·1 answer
  • Jace went shopping for a new phone. The listed price of the phone was $50, but the price with tax came to $51.50. Find the perce
    5·1 answer
  • The equation is y= ×
    11·1 answer
  • What is the unit rate for the comparison for 376 words in 8 minutes.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!