1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
2 years ago
12

A pulley is used to pull a boat to the dock. The rope is attached to the boat 7 feet below the level of the pulley. What is the

distance from the boat to the dock when the rope is 25 feet long?
Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]2 years ago
7 0

Answer: 24 ft

Step-by-step explanation:

By the Pythagorean theorem,

7^{2}+x^{2}=25^{2} \\ \\ 49+x^{2}=625 \\ \\ x^{2}=576 \\ \\ x=\boxed{24 \text{ ft}}

You might be interested in
What is 5 5/7-5 2/7 please help fast
Gwar [14]
Your answer is 3/7 because you have to go 5-5=0 and 5/7-2/7=3/7 so it is 3/7
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLIST IF ALL ANSWERED CORRECTLY
larisa86 [58]
Earthquakes can cause all of the above.

trigger other earthquakes - when there is a large magnitude earthquake it
lead to shake the earth's surface. Thus it can create more earthquakes on the same place or neighboring places.

cause billions of dollars - when there is a large disturbance it can destroy big buildings, homes, etc. Which is basically a billion dollar loss.

cause tsunami - If there is a disturbance in the earth's surface near sea's, etc there is chance of tsunami.
7 0
2 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Which equations match the graph?<br><br><br> 5 STARS AND BRAINLYEST
Eva8 [605]
I believe that the answer is ‍♀️
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anna's toy car traveled 0.7 meters. Hector's toy car traveled 0.72 meters. Whose car traveled farther? Select from the drop-down
alexandr402 [8]

Answer:

When you do adding and subtracting with decimals just line up the decimal points and do the math regularly

0.72

-0.7

_____

0.02 meters further so Hector's car traveled farther

0.6

+0.25

_____

0.85 swam in total

Hope this helps

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mai's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Mai $5.80 per pound, and type B co
    10·1 answer
  • When constructing a circle circumscribed about a triangle, what is the purpose of constructing perpendicular bisectors?
    10·1 answer
  • Need help with this question
    14·1 answer
  • True or False?<br> |x| = -c
    11·1 answer
  • If this is equal to 8 find x
    9·1 answer
  • Which question could be answered by the organized list shown? Select two answers.
    7·2 answers
  • Sita Rahim drove due north for 3 hours at 46 miles per hour. From the
    14·1 answer
  • Which of the following algebraic expressions can be used to express the statement "five less than y squared?" 5 − 2y 2y − 5 y2 −
    15·1 answer
  • What is the center of the hyperbola whose equation is = 1?
    7·2 answers
  • Help! “Ms.Day drew a rectangle on the board with a width of 14 cm and a digo al length of 50 cm. Find the length of this rectang
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!