1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
3 years ago
5

Please answer and explain. Thanks.

Mathematics
1 answer:
marta [7]3 years ago
8 0
This is a nonlinear equation because there is no common difference between the f(x) values.
You might be interested in
What is the product?<br> (3a^2b^4) (-8ab^3)
sladkih [1.3K]

Answer:

-24a^3b^7

Step-by-step explanation:

(3a^2b^4)(-8ab^3)       Original equation

-24a^3b^7                    You have to multiply the coefficients, but because of

the power rule, you have to add the exponents with each other.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math questions. Correct please
finlep [7]
Hello there! The answer for question 3 is 4 dogs 

The answer for question 2 is  D 6%, 0.66, 6/10

The answer for question 1 is 20% 

Hope this helps out! :)


8 0
2 years ago
Select the choice that translates the following verbal phrase correctly to algebra:
Anestetic [448]
" the product " means multiply

km <== ur expression...which means k * m
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hunter read a total of 22 books over 11 months. If Hunter has read 42 books so far, how
Mamont248 [21]
21 months. Hope this helps!
5 0
2 years ago
In a class experiment, Sean finds that the probability that a student plays soccer is . If the school population is 300, how man
AlexFokin [52]
It's 144

well I just got out of a test  and the answer was 144.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find an explicit rule for the nth term of the sequence. 9, 36, 144, 576, ...
    5·2 answers
  • Rewrite the statement (a×c)×c inverse=(b×c)×c inverse in additive notation​
    11·1 answer
  • 11. The diagram shows the dimensions of Anna’s laundry room floor. 4 feet 2 feet 12 feet 8 feet 6 feet Use either addition or su
    8·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    5·2 answers
  • A composite figure is divided into two congruent trapezoids, each with a height of 4 cm.
    11·2 answers
  • PLEASE HELP I'M IN A HURRY I'LL MARK SOMEONE THE BRAINLIEST
    14·2 answers
  • ANSWERED
    8·1 answer
  • Work out the value of (3^2)2 x (10^3)2
    7·1 answer
  • Your teacher prepares a large container full of colored
    15·1 answer
  • Finally surface area of the solid. use 3.14 for π. write your answer as a decimal.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!