1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
2 years ago
8

A spcial die is made in the shape of an icosahedron its faces are numbered wish the 1 to 20

Mathematics
1 answer:
Vikki [24]2 years ago
5 0

Answer:

added in the picture

Step-by-step explanation:

added in the picture

You might be interested in
Two teachers purchase supplies for their classrooms.
inna [77]

Answer:

Cost of One Journal =  $3.99

Cost of One pen =  $0.59

Step-by-step explanation:

Let

Cost of One Journal = x

Cost of One pen = y

We can make equation from given statements.

Mr. Bowden purchases 18 journals and 40 pencils for $95.42.

18x+40y=95.42

Ms. Jacinto purchases 11 journals and 16 pencils for $53.33.

11x+16y=53.33

Now solving these equations to find the value of x

18x+40y=95.42--eq(1)\\11x+16y=53.33--eq(2)

Multiply eq(1) with 2 and eq(2) with 5

36x+80y=190.84\\55x+80y=266.65\\-\:\:\:\:-\:\:\:\;\:\:\:\:\:\:\:-\\---------\\-19x=-75.81\\x=\frac{-75.81}{-19}\\x=3.99\\

We get the value of x is: x=3.99

Now, putting value of x in equation 1 to find value of y.

18x+40y=95.42\\18(3.99)+40y=95.42\\71.82+40y=95.42\\40y=95.42-71.82\\40y=23.6\\y=\frac{23.6}{40}\\y= 0.59

So, we get the value of y: y = 0.59

Now, finding the costs:

Cost of One Journal = x = $3.99

Cost of One pen = y = $0.59

7 0
3 years ago
Emily's younger brother, Kenny, begged her to make him a superhero costume for Halloween this year, so of course Emily did! Emil
iris [78.8K]

Answer:

20 inches

Step-by-step explanation:

Since the cape is trapezoid shaped and has an area of 600 in², the area of a trapezoid is given by

A =1/2(a + b)h where a = length along the top of the cape = 24 in, b =  length along the bottom of the cape = 36 in and h = height of the cape

So, h = 2A/(a + b)

= 2 × 600 in²/(24 in + 36 in)

= 1200 in²/60 in

= 20 in

So, the height of the cape is 20 inches

6 0
3 years ago
HELP FAST LAST QUESTION ON TEST!!! The front lawn of NPHS has a roped off area of 2x? - 11x + 15. What are the
nexus9112 [7]

Answer:the area is = the length*the width

2x^2-11x+15= (2x-5)* the width

you have to divide 2x^2 - 11 x + 15 at 2x-5

2x^2-11x+15   |  2x-5

-2x*2+5x                 x-3

-------------

/       -6x+15

       +6x-15

-----------------

         /   /

the answer is X-3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
A team of rum runners is needed to run a 1/4 mile relay race if each runner must run 1/16 mile how many runners will be needed
mina [271]
You should multiply and than simplify
6 0
3 years ago
How do u solve 5/4 + 3 1/5 + 1/2
laila [671]

Answer:

Step-by-step explanation:

common denominator is 20

20+4+10 is 34

34/20 is 1 14/20 or 1 7/10

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How much work is done by a man who uses a force of 7 Newtons to push a box 3 meters across the room?
    9·2 answers
  • I'm really confused about this question about Solving Systems by Elimination
    8·1 answer
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • If there are less than 5 ones, the number is closer to the _ ten?
    7·1 answer
  • For which values of P and Q does the following equation have infinitely many solutions ?
    6·1 answer
  • Adian bought 9 pounds of hamburger meat. how many 1/3 pound burgers can he make?
    10·1 answer
  • Evaluate the following when x=3
    10·2 answers
  • What is 2/4 as a decimal and percent
    6·2 answers
  • Write the equation of the graph below in factored form
    8·2 answers
  • Pleasee mwa mwa mwa help me
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!