1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
1 year ago
10

PLease help 5 stars + thanks

Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]1 year ago
5 0

Answer:

B.80

Step-by-step explanation:

a straight line adds up to 180 degrees. you already have 100. 180-100=80

You might be interested in
A circle with an area 9pi has a sector with a central angle of 1/9pi what is the area of the sector
ludmilkaskok [199]

Answer:

½pi or 0.5pi units²

Step-by-step explanation:

Area : angle

9pi : 2pi

x : pi/9

9pi/2pi = x/(pi/9)

4.5 × pi/9 = x

x = ½pi or 0.5pi units²

8 0
3 years ago
HELP ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️WILL MARK BRAINLYEST‼️‼️‼️
Rainbow [258]

Answer:

8 one-dollar bills

3 five-dollar bills

2 ten-dollar bills

Step-by-step explanation:

Let x = # of one-dollar bills, y = # of five-dollar bills, and z = # of ten-dollar bills. Total amount in the wallet is $43, so the first equation would be 1x + 5y + 10z = 43. Next, there are 4 times as many one-dollar bills as ten-dollar bills, so x = 4z. There are 13 bills in total, so x + y + z = 13

x + 5y + 10z = 43

x = 4z

x + y + z = 13

x + 5y + 10z = 43

x + 0y - 4z = 0

x + y + z = 13

5y + 14z = 43

-y - 5z = -13

5y + 14z = 43

-5y - 25z = -65

-11z = -22

z = 2

x = 4z

x = 4*2 = 8

x + y + z = 13

8 + y + 2 = 13

10 + y = 13

y = 3

3 0
1 year ago
What is 1 1/4÷ by 3 4/5
spin [16.1K]

let's firstly convert the mixed fractions to improper fractions and then divide.

\bf \stackrel{mixed}{1\frac{1}{4}}\implies \cfrac{1\cdot 4+1}{4}\implies \stackrel{improper}{\cfrac{5}{4}}~\hfill \stackrel{mixed}{3\frac{4}{5}}\implies \cfrac{3\cdot 5+4}{5}\implies \stackrel{improper}{\cfrac{19}{5}} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ \cfrac{5}{4}\div\cfrac{19}{5}\implies \cfrac{5}{4}\cdot \cfrac{5}{19}\implies \cfrac{25}{76}

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive
vampirchik [111]

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

6 0
3 years ago
What is the length<br> of HJ expressed in terms of pie?
frutty [35]

im not sure but pie is 3.14

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Is 7.0001 a terminating or repeating decimal
    11·2 answers
  • Use the given domain to find the range of function: f(x)=−2x²+7, D={2, −3, 0}
    10·1 answer
  • members of the wide waters club pay 105 dollars per summer season, plus 9.50 each time they rent a boat. Nonmembers must pay 14.
    7·1 answer
  • How to convert nonlinear equation to linear equation?
    10·1 answer
  • What is (6^3)^4 simplified
    9·1 answer
  • What is the approximate length of AB?
    9·1 answer
  • What are the coordinates of vertex C'
    10·1 answer
  • What is the diameter of a circle whose radius is 6.45 meters
    11·1 answer
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Which function has the greatest y-intercept?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!