1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha2012 [34]
1 year ago
10

If f(x)=3x+5/x, what is f(a + 2)?

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]1 year ago
7 0

Answer:

Answer C is correct

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>1. We replace x as (a + 2)</em>

<em>2. Then we just rewrite this function with the new value</em>

<em>3. Result: 3(a+2) + 5/(a+2)</em>

You might be interested in
PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
Tasya [4]

Answer: Function 1 has a greater rate of change than function two.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
if elena has 10 popsicles and she gives 3 to mike, 2 to david and 4 to melanie. Who has the least amount of popsicles​
Paul [167]

Answer:

elena

Step-by-step explanation:

she has 10 popsicles to begin with she gives 3 to mike 10-3=7 then she gives 2 to david 7-2=5 after that she gives 4 to melanie 5-4 is 1 therfore elena has the least popsicles

7 0
3 years ago
Suppose a triangle has interior angle measures of 50,60, and 70. Which of the following is not an exterior angle measure?
Neko [114]

answer :

A. 100

step by step calculation

exterior angle plus interior angle add up to 180 degrees

hence:

180-70=110

180-60=120

180-50=130

therefore 100 is not an exterior angle of that triangle

6 0
2 years ago
What is the simplest form of this expression -2b(-5b+4)-4b^2
Nostrana [21]

Answer:

-23b + 4

Step-by-step explanation:

Add the like terms. those would be: -2b - 5b -4b2 notice they all have a b in it. Its like having x amount of bananas and 4 apples, they arent the same, so you cant add those together. Use our handy dandy tiger algebra website and we get -23b. We still have the 4, so, -23b + 4. Thats your answer.

5 0
2 years ago
Answer you get brainliest!
Tpy6a [65]
Yes, Mary is correct as all of the numbers in the sequence are not divisble in 3.
Hope this helps!
7 0
3 years ago
Other questions:
  • GEOMETRY. 20 POINTS. PLEASE DO NOT GIVE STUPID ANSWERS.
    11·1 answer
  • Graph 2 1/2 and opposite
    11·1 answer
  • A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​
    6·2 answers
  • Two students are asked to come to the board to work a math problem. Each student could work an easy question (E) or a hard quest
    6·1 answer
  • 12. It takes Daphne 25 minutes to assemble a model plane. During her work
    6·1 answer
  • tickets for the school play sell for $4 each. Which graph shows the relationship between the number of tickets sold (x) and the
    12·2 answers
  • What is the order of operation in math expressions?
    6·1 answer
  • Five books cost¢21. what is the price cost of seven similar books​
    13·1 answer
  • Simplify:<br> 4 x 32 - 3+5x2 = <br> A. 33<br> B. 43<br> C. 36<br> D. 58<br> E. 34
    15·2 answers
  • Help me pls I don’t know how to do this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!