1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brut [27]
2 years ago
15

Use a unit multiplier to convert $15.00 per hour to dollars per minute. Show your work.

Mathematics
1 answer:
torisob [31]2 years ago
3 0
$15/1 hour= $15/60 minutes= $0.25/1 minute (did this by diving 15 by 60)
You might be interested in
First to answer gets brainliest
nikdorinn [45]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

13 x 6= 78

5 x 6=30

78+30= 108

8 0
2 years ago
X^-9*x^-2 <br> a 1/x^18<br> b 1/x^11<br> c x^18<br> d x^11
d1i1m1o1n [39]
Exponent rule : a^-x = 1/a^x

x^-9 * x^-2 = 
1/x^9 * 1/x^2 = (when multiplying exponents with same base, add exponents)
1/x^(9 + 2) =
1/x^11

4 0
2 years ago
A truck driver can travel 200 miles in 3 days.<br> At that rate, how far will he travel in 12 days?
alexandr402 [8]

Answer: the answer is 6000

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Simplify;4t-2k+5k-t?<br> Help
kogti [31]

Step-by-step explanation:

4t-2k+5k-t

=3t -3k

= 3( t-k)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer for part b??
nasty-shy [4]
If you factor the expression of part A, you will get the expression of part B



the reason is that the perimeter of a rectangle is equal to 2(l+w)

so in the factorization number 2 will be multiplied by the rest of the expression



good luck
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Enter the equations of the asymptotes for the function f(x) .
    14·1 answer
  • The ratio of pink marbles to white marbles in samaras bag is equal to 1:5. If there are 100 white marbles, how many are pink?
    15·2 answers
  • Can someone please teach me how to solve these types of promlems
    8·1 answer
  • You measure the sides of a pool and find that it is 20 yards wide and 60 yards long.
    7·2 answers
  • Ryan needs to read 3 novels each month.
    14·1 answer
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • A pool charges $4 each visit or you can buy a membership. Right and solve an inequality to find how many times a person should u
    7·1 answer
  • 34 down, 16 left to go!
    15·1 answer
  • Michael went to the grocery store and bought bottles of soda and bottles of juice.
    6·1 answer
  • What’s the slope of the line for each of these! Hurry I at testing!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!