1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
2 years ago
13

Solve the following absolute value equation. −8 − 2 |5X – 17| = −14

Mathematics
1 answer:
Levart [38]2 years ago
4 0

If 5x - 17 ≥ 0, then |5x - 17| = 5x - 17 and the equation reduces to

-8 - 2 (5x - 17) = -14

-8 - 10x + 34 = -14

-10x = -40

x = 4

If 5x - 17 < 0, then |5x - 17| = -(5x - 17) = -5x + 17 and we have

-8 - 2 (-5x + 17) = -14

-8 + 10x - 34 = -14

10x = 28

x = 2.8

You might be interested in
Roses cost $5 each. There is also a $10 delivery fee. Find the cost to have a dozen roses delivered.
Masja [62]

Answer:The answer is 70$

Step-by-step explanation: 12x5 which is dollars per rose is 60. 60$ is how much the roses costs. Since it is one delivery, there is a 10$ fee. 60$+10$= 70$

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
This it to the online school kids
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

it averages about 8AM to 11Am so 3 hours

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please answer this.. ​
BlackZzzverrR [31]

Answer:

i think its wht u need...

4 0
3 years ago
For a Brainly please help me out
liraira [26]

Answer:

y = –(1/2)x + 7

Step-by-step explanation:

Slope intercept form is y = mx + b

m is the slope

When the slope is the same the lines are parallel

here the slope is –1/2

therefor

y = –(1/2)x + 7 is parallel

7 0
2 years ago
For brainiest:):):):):):):):)
Yuri [45]

Answer:

brainlist me pls sheeeeeeesh

sheeeeeeeeesh

Step-by-step explanation:

sheeeeeeeeeeeesh

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Dominic earns $285 per week plus an 8% commission rate on all his sales.If Dominic sells $4,213 worth of merchandise in one week
    6·2 answers
  • Mabel is comparing the prices of two car rental companies. Company A charges $35 per day and an additional $15 as service charge
    8·1 answer
  • Solve the system algebraically. check your work. 2x + 5y = 10 2x + 3y = 6
    7·2 answers
  • Factor completely 5x^2 -15x+25
    9·1 answer
  • Fill in the blanks. Optionshouse tracked the performance of their most active day traders and found that the probability of a wi
    12·1 answer
  • 2. If tan 0 = 3/4, find Sin 20​
    12·1 answer
  • Elena has 80 trading cards in her collection. If 15%
    6·1 answer
  • *<br> The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
    9·1 answer
  • Valeria walks 1.5 meters per second
    11·1 answer
  • What is the decimal for 2 7/10?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!